افزایش حملات طالبان همزمان با آتش‌بس یک‌جانبۀ‌ حکومت

طالبان

وزارت دفاع ملی، از شدت گیری حملات جنگجویان طالب بر نیروهای دولتی خبر می دهد و اعلام کرد که هم‌اکنون نزدیک به ده ولایت کشور، گواه حمله‎‌های تهاجمی طالبان استند.

به گزارش خبرگزاری صنا ، این در حالی است که مهلت آتش‌بس تمدید شدۀ حکومت در برابر طالبان، شش روز دیگر باقی مانده است و در این مدت آن‌چه که وزارت دفاع ملی می‌گوید نیروهای امنیتی حالت دفاعی خواهند داشت.

محمد رادمنش، سرپرست دفتر سخن‌گوی وزارت دفاع ملی در این باره گفت: «در طول هفته گذشته تلفاتی داشتیم ولی در بیست و چهار ساعت گذشته ما برای کسانی که در برابر آتش بس فعالیت کردند تلفاتی وارد ساختیم.»

جنگ‌جویان طالبان در یکی از تازه ترین حمله‌های شان، شب گذشته بر یک پاسگاه پولیس در حومۀ شهر گردیز مرکز ولایت پکتیا حمله کردند. گواهان رویداد می‌گویند که در این حمله پنج پولیس جان‌های شان را از دست دادند.

در غرب کشور، در ولایت فراه نیز شماری از نظامیان کشور در حمله‌های طالبان جان باختند.

بصیر سالنگی، والی فراه در این باره می‌گوید: «در استقامت فراه رود حمله کردند و چهار پولیس ملی را شهید ساختند و نیز به ولسوالی پشت کوه حمله کردند که چند پولیس ملی را در بخش سرحدی شهید کردند.»

پس از آن‌که گروه طالبان در پاسخ به اعلام آتش‌بس یک‌ هفته‌یی حکومت پاسخ مثبت دادند و سه روز عید را آتش‌بس اعلام کردند، رییس‌جمهور غنی، این آتش‌بس را ده روز دیگر نیز تمدید کرد.

کاری‌که اکنون از سوی شماری از نظامیان پیشین انتقاد می‌شود. این نظامیان پیشین، به این باور استند که در نبود برنامۀ کارا از سوی حکومت، تمدید این آتش‌بس جان شماری از سربازان دیگر را نیز خواهد گرفت.

جاوید کوهستانی، می‌گوید: «این آتش بس هیچ گونه معیار حقوقی، رسمی، تعیین شده و خطوط ندارد که در کدام خطوط نیروها با چی تعدادی آتش بس بکنند.»

همزمان با این، افزایش تلفات نیروهای دولتی در حمله‌های طالبان در روزهای آتش‌بس یک طرفه حکومت با طالبان، نماینده گان مردم در مجلس نماینده گان را نگران ساخته است.

علی اکبر قاسمی، اظهار داشت: «در غزنی وضعیت امنیتی بسیار وخیم است و تلفات بسیار سنگین را نیروهای امنیتی ما متقبل شده اند.»

هرچند اعلام آتش بس از سوی حکومت با طالبان، با استقبال شماری از شهروندان و سیاسیون رو برو شده است، اما نظامیان پیشین، می‌گویند که آتش‌بس یک طرفه و بیرون از چارچوب قانون آتش‎بس، برای نیروهای امنیتی کشور خطر آفرین می‌تواند بود.

منبع : طلوع نیوز

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=34926