سلاح های پیشرفته و مشاوران خارجی ؛ ابزار قدرتمند طالبان در ارزگان

ولایت ارزگان, طالبان, سلاح های پیشرفته, مشاوره نیروهای خارجی, نیروهای امنیتی, روسیه,
برخی گزارش ها از ارزگان حاکی است طالبان با سلاح های پیشرفته و مشاوره نیروهای خارجی در حال تقویت مواضع خود در برابر نیروهای امنیتی هستند.

به گزارش خبرگزاری صنا، رحمت الله صدیقی؛ فرمانده پولیس ارزگان ، گفته است: طالبان جنگ افزارهای پیشرفته در اختیار دارند و به همین دلیل نیروهای خیزش مردمی در مقابل دشمن نمی‌توانند ایستادگی کنند.

وی افزود: طالبان مشاوران خارجی نیز با خود در این ولایت دارند، اما ما نمی‌دانیم که کجایی هستند، باشندگان محل برای ما گفته اند که این افراد به زبان‌هایی تکلم می‌کنند که ما زبان‌شان را نمی‌دانیم.

طالبان در این ولایت از ماه‌ها در پنچ کیلومتری شهر ترینکوت حضور پررنگ دارند و فرمانده پولیس ارزگان استفاده بیش از حد ماین را در بسیاری روستاها از سوی طالبان بزرگترین چالش برای دور راندن این گروه از این ولایت می‌داند.

طالبان در ماه‌های اخیر، حمله‌های تهاجمی را برای تصرف شهر ترینکوت راه اندازی کردند، حمله‌هایی که با تلفات سنگین بر این گروه از سوی نیروهای امنیتی دفع شد.

اما اکنون شهر ترینکوت در تهدید بلند امنیتی قرار دارد و طالبان حتی در پنچ کیلومتری مرکز این ولایت حضور دارند و در برابر نظامیان کشور می‌جنگند.

این درحالی است که وزارت دفاع ملی می‌گوید: آمادگی برای عملیات پاکسازی در شهر ترینکوت ارزگان به زودی آغاز خواهد شد.

محمد رادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی کشور در این مورد به تلویزیون یک گفت: “ما برای طالبان ضربات سنگینی در بسیار از ولایت‌ها وارد کردیم و در شهر ترینکوت نیز می‌خواهیم که بزودی این گروه را دور رانده و از بین ببریم”

همزمان وزارت امور داخله، افزایش درگیری‌ها در شماری از ولایت‌ها از سوی هراس افگنان را به مداخله‌های پاکستان نسبت می‌دهد.

نجیب الله دانش، سرپرست دفتر مطبوعاتی وزارت امور داخله راجع به این موضوع گفت: “در اخیر وسعت و پیمانه جنگ به شماری از ولایت‌ها کشانیده شده است و در پهلوی آن پاکستان به اساس آن، پلانی را که تعیین کرده تلاش نهایی خود را می‌کند که بعضی از ساحات افغانستان را با استفاده از گروه‌های هراس‌افگن بخصوص طالبان با خود داشته باشند”

این اظهارات درحالی است که پیش از این گزارش‌هایی به نشر رسیده بود که گویا مسکو طالبان را درافغانستان حمایت مالی وتسلیحاتی می‌کند؛ چیزی که همواره مسکو آنرا رد کرده است.

درآخرین مورد شاخه انشعابی طالبان به رهبری ملا رسول به سی ان ان گفته بود که مسکو سلاح‌های جدیدی دراختیار جنگجویان وابسته به گروه هبت الله قرار داده است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=5743