نهادهای امنیتی ادعای بازداشت و تیرباران همراهان قیصاری را بررسی می‌کنند

نهادهای امنیتی اعلام کرده اند که به منظور بررسی تصاویر مربوط به بازداشت و تیرباران محافظان و همراهان نظام‌الدین قیصاری هیاتی را موظف کرده است.

به گزارش خبرگزاری صنا، به نقل از اعلامیه مشترک نهادهای امنیتی، این نهادها به منظور بررسی تصاویری که اخیراً در رسانه های اجتماعی دست به دست شده و به برخورد خشن نیروهای ارتش با محافظان و همراهان نظام الدین قیصاری نسبت داده می شود، یک هیأت باصلاحیت دولتی تعیین کرده است.

بر اساس این اعلامیه، در صورت هرگونه تخطی و تخلف، مطابق قانون اجراآت مقتضی به عمل خواهد آمد.

اخیرا عنایت بابر فرهمند؛ رییس دفتر جنرال دوستم؛ معاون اول ریاست جمهوری، با انتشار تصاویر منسوب به محافظان و همراهان نظام‌الدین قیصاری که با دست‌های بسته روی زمین افتاده اند و در برخی موارد، افرادی که یونیفورم ارتش ملی بر تن دارند، بر سر و گردن آنها پا گذاشته اند، ادعا کرد که این افراد، از سوی کماندوهای ارتش، بازداشت و به نحو فاجعه باری تیرباران شده و جان داده اند.

او هشدار داد که مردم انتقام خون سربازان خود را خواهند گرفت و قصر ستم را واژگون خواهند کرد.

در اعلامیه مشترک نهادهای امنیتی اما تأکید شده که نیروهای ملی دفاعی و امنیتی کشور متعلق به تمام اقوام باهم برادر افغانستان بوده وبه هیچ نوع برخورد تبعیض آمیز در مقابل مردم اجازه داده نمی شود.

بر اساس این اعلامیه، حکومت افغانستان متعهد به رعایت موازین و کنوانسیون های بین المللی حقوق بشری است و با هرگونه نقض حقوق بشر برخورد نموده و عاملین آن را براساس قوانین نافذه کشور مجازات می نماید.

انتشار این تصاویر خشم شدید کاربران شبکه های اجتماعی را به دنبال داشته و کاربران با همرسانی گسترده آنها دولت را متهم به کشتار سیستماتیک ازبک ها و عناصر ضد طالبان و استفاده از قدرت ارتش برای تحقق اهداف قومی علیه این اقلیت تباری کرده اند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=36987