انتخابات به سمت بحران می رود/ انتخابات ۲۰۱۴ تکرار می شود

رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) هشدار می‌دهد که فضای سیاسی امروز به ضرر انتخابات بوده و ممکن است این انتخابات نیز مثل انتخابات گذشته به سمت بحران به پیش برود.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ نعیم ایوب زاده رییس تیفا امروز شنبه (۶ اسد)در یک نشست خبری در کابل گفت، در حالی که بیش از سه ماه به برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی باقی نمانده، فضای سیاسی امروز به ضرر انتخابات به شدت متشنج شده است.

وی با اشاره به اختلاف شدیدی که بین شرکای انتخاباتی از جمله احزاب سیاسی، حکومت و کمیسیون روی فهرست رای دهندگان و نظام انتخاباتی ایجاد شده بیان داشت که این اختلاف نگرانی‌ها از چگونگی برگزاری انتخابات را به شدت افزایش داده است.

ایوب زاده تاکید کرد که احتمال عدم همکاری و اشتراک احزاب سیاسی در انتخابات پیشرو می‌تواند تجربه انتخابات ۲۰۱۴ را دوباره تکرار کند.

او طرح احزاب سیاسی از تغییر نظام انتخابات و ابطال روند ثبت نام رای دهندگان را هرچند منصفانه دانست اما بیان داشت که این پیشنهادات از دید زمانی واقع بینانه نبوده و برگزاری انتخابات پیشرو را با مشکل مواجه خواهد ساخت.

وی در این پیوند افزود که دو تلاش خطرناک برای مهندسی کردن و به بحران بردن انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی از سوی جهت‌های که به نحوی شرکای انتخاباتی نیز محسوب می‌شوند از چندی به این سو شروع شده و هرکدام می‌تواند تجربه‌های تلخ انتخابات گذشته را دوباره تکرار کند.

این ناظر انتخابات به عملکرد کند و آمادگی‌های اندک کمیسیون انتخابات به عنوان چالشی دیگری فراروی برگزاری انتخابات پیشرو اشاره کرده و از احتمال به تعویق افتادن انتخابات شوراهای ولسوالی نیز ابراز نگرانی کرد.

وی در بخشی از گفته هایش به چالش انتخابات حوزه غزنی نیز اشاره کرده اظهار داشت که تیکه داران، سیاسیون و وکلای غزنی که از برگزار نشدن انتخابات در این ولایت نفع می‌برند بحران انتخابات غزنی را خلق کرده اند.

وی در این پیوند خاطر نشان ساخت که برغم آنکه کمیسیون در پیوند به انتخابات غزنی کاملا غیر قانونی رفتار کرده اما شماری از سیاسیون که این مساله سیاسی را قومی ساخته فرا راه برگزاری انتخابات غزنی سنگ اندازی می‌کنند.

این ناظر انتخابات در بخش دیگر، امکان نظارت جامعه جهانی از برگزاری انتخابات پیشرو را اندک خواند.

وی گفت که شواهد نشان می‌دهد که اینبار ناظران نهادهای بین المللی رسیدگی لازم برای نظارت از برگزاری انتخابات پارلمانی را نخواهند توانست که این مساله در این روند خطرناک خواهد بود.

وی همزمان با فراخوان جامعه جهانی برای نظارت از انتخابات پیشرو از حکومت و کمیسیون خواست که زمینه نظارت جدی جامعه مدنی افغانستان، احزاب سیاسی و نهادهای ناظر را از انتخابات مساعد کند.

رییس بنیاد انتخابات شفاف دراخیر ازکمیسیون انتخابات خواست که عملکردهایش را در پیوند به برگزاری انخابات پارلمانی مطابق به تقویم انتخابات تنظیم نموده و هرچه زودتر زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را نیز مشخص کند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=38723