انتخابات ضامن تأمین وحدت ملی در افغانستان خواهد بود

رییس جمهور غنی در مراسم بزرگداشت از سالروز شهادت عبدالعلی مزاری که در ارگ برگزار شد، بر برگزاری انتخابات آینده در وقت معین آن تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری صنا ، وی امروز در مراسم بزرگداشت از سالروز شهادت عبدالعلی مزاری، رهبر سابق حزب وحدت ملی اسلامی در ارگ گفت: «انتخابات ضامن تأمین وحدت ملی در افغانستان خواهد بود و انتخابات پارلمانی، شوراهای ولسوالی و ریاست جمهوری آینده بدون مداخله حکومت برگزار خواهد شد».

رییس جمهور غنی در ادامه افزود: چیزی را که ما ضرورت داریم، حوصله بزرگ سیاسی است، محروم ترین ولایات افغانستان بر اساس قوم مردم نه بلکه محرومیت مشترک است و به همه تعلق دارد.

وی گفت: اجماع باید دردهای مشترک ما را درک کند و همچنان اگر درک تاریخی نداشته باشیم، از درد مردم افغانستان ناآگاه خواهیم بود.

به گفته غنی: ضرورت به درک تحلیل گذشته داریم، اما تکرار گذشته را اجازه داده نمی‌توانیم، بنابراین آغوش سیاسی ما باید بزرگ باشد و به هر اندازه که محدود بسازیم، افغانستان محدود خواهد شد.

رییس جمهور غنی بار دیگر تأکید کرد : هر افغان با هر افغان دیگر برابر است و یک نظام مردم سالار که به اراده مردم به اساس انتخابات شفاف توسط مردم به میان می‌آید، ضامن امنیت مردم است.

همچنان عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی در مراسم امروز گفت : انتخابات پارلمانی، شوراهای ولسوالی و ریاست جمهوری در وقت معین آن برگزار خواهد شد.

وی افزود : افغانستان راه طولانی در پیش دارد و برای فایق آمدن به مشکلات موجود، باید همه تلاش کنیم.

رییس اجرایی گفت که انتخابات پارلمانی، شوراهای ولسوالی و ریاست جمهوری آیند بدون مداخله برگزار خواهد شد و رهبری حکومت وحدت ملی از این پروسه حمایت می کند.

همچنان محمد کریم خلیلی، رییس شورای عالی صلح در این مراسم گفت که در هر بخش افغانستان مشکلات فراوان داریم و تازمانیکه جنگ در کشور ختم نشود، نمی‌توانیم برنامه‌های خود را عملی کنیم.

خلیلی صلح را یکی ضرورت اساسی خواند و افزود، نباید به واقعات گذشته فکر کنیم و آن مانع صلح شود، ما باید از گذشته درس بگیریم و کشور را از جنگ نجات دهیم.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=24241