انتقاد شدید محقق به نجات افراد داعش از چنگ طالبان

محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه از رفتار حکومت با افراد داعش در جوزجان انتقاد کرده و این رویداد را به‌گونه‌ای همکاری حکومت با داعش خوانده است.

به گزارش خبرگزاری صنا ، آقای محقق گفت که مساله‌ همکاری با داعش را نه ولسی جرگه تصویب کرده است و نه شورای امنیت، و در کابینه هم مطرح نشده است. به گونه‌یی همکاری [حکومت با طالبان] قاچاق‌گونه است.

محقق اولویت دادن به نجات داعشیان از چنگ طالبان در جوزجان را بگونه ای نزدیکی حکومت با این گروه می داند. درحالی که به گفته محقق این افراد داعش مرتکب ده ها جنایت بشری شده اند.

او گفت: چه اولویت داشت که ۲۵۰ داعشی از جوزجان به منطقه راحت آورده شد، چه قرابتی است میان داعش و حکومت، این همه سوال است.

از سویی‌، معاون دوم ریاست اجراییه از گروه طالبان نیز خواست که در آستانه‌ عید قربان و روند گفت‌وگوهای صلح بین افغانی، دست از جنگ بردارند.

این در حالی است که وزارت دفاع ملی گفت که قانون‌ بر کسانی که از لحاظ جنگی مرتکب جرمی شده باشند، اجرا می‌شود. محمد رادمنش، سرپرست دفتر رسانه‌های وزارت دفاع ملی گفت: اصولا، کسانی که به اثر حمله‌های نیروهای دفاعی در جوزجان تسلیم شدند را باید یک جایی می‌بردیم. ما آن ها را به دولت سپردیم. فعلا نیز قانون‌های جمهوری اسلامی افغانستان را بر کسانی که از نگاه جنگی جرمی مرتکب شده باشند، اجرا می‌کنیم.

چندی پیش، بیشتر از ۲۰۰ عضو گروه داعش به شمول حبیب‌الرحمان، رهبر این گروه در ولایت جوزجان، پس از نبردهای سنگین با طالبان به نیروهای دولتی تسلیم شدند و گفتند که دولت به آن‌ها وعده داده است که آن ها را در پیوند به عملکردهای گذشته‌ی شان مجازات نمی‌کند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=39991