با امضای پیمان امنیتی با امریکا، ولایت‌های شمال نا امن شد/ دلیل اصلی بحران افغانستان، بی‌توجهی رهبران حکومت است

رئیس شورای ولایتی بلخ می گوید که امضای پیمان امنیتی افغانستان با امریکا هیچ تغییراتی را در عرصه امنیت افغانستان نیاورده است.

پیمان امنیتی کابل – واشنگتن به تاریخ هشتم میزان سال ۱۳۹۳ با حضور محمد اشرف غنی ، رئیس جمهور، عبدالله عبدالله رئیس اجرایی، شماری از رهبران جهادی و مقامات دولتی، میان محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی پیشین رئیس جمهور و جیمز کانینگهام سفیر آن زمان امریکا در کابل امضا شد

در همین حال «افضل حدید» رییس شورای ولایتی بلخ در گفت‌وگو با خبرگزاری صنا گفت: پیمان امنیتی افغانستان با امریکا هیچ تغییراتی را در عرصه بهبود امنیت افغانستان نیاورده است.

حدید افزود: با وجودیکه ۴سال از امضای این پیمان می گذرد، اما هنوز هم مردم افغانستان درگیر چالش های امنیتی است.

وی تصریح کرد: ولایت های زون شمال افغانستان پیش از امضای این پیمان، امنیت بهتر نسبت به دیگر ولایت های افغانستان داشتند، اما پس از امضای پیمان امنیتی با دولت امریکا ولایت های زون شمال افغانستان همه روزه درگیر یک چالش جدید امنیتی هستند.

رئیس شورای ولایتی بلخ با انتقاد تند از ناکارایی حکومت، تصریح کرد: پیمان امنیتی افغانستان با امریکا نقطه ضعف های خود را داشت، اما دلیل اصلی بحران افغانستان، بی توجهی رهبران حکومت است، زیرا آنان نتوانستند به درستی مواد پیمان را درک کنند و آنرا تطبیق نمایند.

این چهره سیاسی کشور اظهار داشت: حکومت افغانستان پیمانی را که چهار سال قبل از امروز با امریکا به امضاء رسانیده بود، اگر به تمام معاهده های که در آن وجود دارد، لبیک می گفتند و برای عملی شدن آن تلاش می کردند، امروزه افغانستان با این چالش ها روبرو نمی شد.

افضل حدید می گوید که بی توجهی مسئولان حکومتی باعث شد تا دولت امریکا نیز در عرصه امنیت افغانستان توجه ای نداشته باشند.

حدید با تأکید بر اینکه حکومت نباید در برابر نا امنی ها بی توجه باشد، گفت: تا دو سال دیگر پیمان امنیتی با امریکا اتمام می شود، اما هیچ تغییری در بهتر شدن وضعیت رونما نشده است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=44722