برگزاری چهارمین کنفرانس ” گفتگوهای افغانستان و آسیای میانه” در بامیان/منطقه مبارزه با تروریزم را به دوش افغانستان گذاشته است

چهارمین کنفرانس ” گفتگوهای افغانستان و آسیای میانه” به ابتکار مرکز مطالعات استراتیژیک افغانستان به هدف تقویت روابط میان افغانستان و آسیای میانه در بامیان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ در این کنفرانس دو روز که امروز جمعه (۲۳ سرطان) در مرکز ولایت بامیان آغاز شده، نمایندگان بیش از ۲۵ کشور و سازمان‌های منطقه و بین المللی اشتراک کرده‌اند.

داوود مرادیان، رییس مرکز مطالعات استراتیژیک افغانستان، هدف از برگزاری این کنفرانس را تقویت روابط میان افغانستان و آسیای میانه خواند.

آقای مرادیان بیان داشت که کشورهای افغانستان و آسیای میانه برای یک امنیت پایدار نیاز به روابط نزدیک‌تر دارند.

به گفته وی، هم اکنون تبادل اطلاعات استخباراتی میان کشورهای افغانستان و آسیای میانه بسیار اندک است و این مساله می تواند تهدیدی برای امنیت این کشورها باشد.

محمد طاهر زهیر والی بامیان نیز گفت که متاسفانه خلاء استراتیژیک و فقدان نگرش خرد محور و مبنی بر داده‌های علمی در میان افراد و نهادهای علمی و ملی محسوس است.

آقای زهیر گفت که راه اندازی چنین گفتمان‌هایی می تواند، مقدمه ای برای پیدا کردن راهکارهای علمی و منطقی در امر مبارزه با تروریزم باشد.

وی ابراز امیدواری کرد که نتایج این گونه نشست‌ها بتواند به پذیرش کثرت کرایی و گسترش ارزش‌های دموکراسی در کشور و منطقه ختم می شود.

در همین حال داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور نیز گفت که منطقه ای که افغانستان در آن موقعیت دارد با فرصت‌ها زیاد و چالش‌های جدی روبروست که راه اندازی این گونه نشست‌ها و گفتمان‌های علمی می تواند در شناسایی این فرصت‌ها و مبارزه با چالش‌ها موثر باشد.

داکتر عبدالله بیان داشت که کشورهای منطقه در عرصه های مختلف، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی روابط خوبی داشته اند اما “منطقه مبارزه با تروریزم را به دوش افغانستان گذاشته است”.

وی تصریح نمود:” تروریزم یک تهدید جدی منطقه ای و جهانی است، نباید نسبت به آن بی توجه بود، منطقه در بخش‌های مختلف روابط خوبی داشته اما منطقه مسوولیت مبارزه با تروریزم را به دوش افغانستان گذاشته، تروریزمی که از قفقاز در افغانستان می جنگد با ما چه دشمنی دارد؟ منطقه باید متوجه این مساله باشد”.

رییس اجرایی همچنان از استفاده ابزاری از تروریزم توسط برخی از کشورها به شدت انتقاد کرد و گفت که این نگرش و سیاست‌های برخی از کشورها، فرصت های زیادی را از افغانستان و کشورهای منطقه گرفته است.

داکتر عبدالله خاطر نشان ساخت که افغانستان در ۱۶ سال گذشته همواره تلاش‌های زیادی نموده تا این مساله درک شود که تروریزم خوب و بد وجود ندارد اما سیاست خارجی افغانستان در این زمینه با چالش‌هایی روبرو بوده است.

وی همچنان فرق قایل شدن بین طالبان، داعش و سایر گروه‌های از سوی برخی از سیاسیون و کشورها را یک اشتباه بزرگ دانست.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=4343