بی‌احترامی به خبرنگاران قابل قبول نیست/ ارگ از خبرنگاران معذرت بخواهد

دیدبان حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان اعلام کرد که هیچ نهادی حق ندارد مانع دسترسی به اطلاعات به شمول تصویر‌برداری رسانه‌ها و خبرنگاران شود.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ در پی سفر روز دوشنبه ( ۲۱ جوزا) رییس جمهور غنی به قندهار، شماری از خبرنگاران محلی این ولایت گزارش دادند که خبرنگاران را هفت ساعت قبل برای پوشش سخنرانی رییس جمهور خواسته بودند، اما پس از رسیدن آقای غنی گروه مطبوعاتی ارگ و محافظان خاص رییس جمهور به خبرنگاران اجازه تصویر برداری و پوشش سخنرانی رییس جمهور را ندادند.

دیدبان حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان اعلام کرد که خبرنگاران محلی قندهار این برخورد ارگ را بی‌احترامی و اهانت به جامعۀ خبرنگاری دانسته و خواهان اعاده حیثیت هستند.

در واکنش به اعتراض خبرنگاران قندهار، ارگ ریاست جمهوری گفته است: “هیات امنای خرقه مبارک از هرنوع تصویر برداری معذرت خواستند٬ اما خبرنگاران قندهار می‌گویند قبل از این هیچ ممانعتی برای تصویربرداری از خرقه مبارک وجود نداشت.

نی می افزاید که عکس های منتشر شده از سخنرانی رییس جمهور در خرقۀ مبارک، نشان می‌دهد که برای تصویر برداران شخصی رییس جمهور ممانعت وجود نداشته است، و این مورد با آنچه ارگ ریاست جمهوری مبنی بر اجازه ندادن از سوی امنای خرقه مبارک می‌گوید در تضاد است.

نی به ابن باور است که بر اساس قانون هیچ شخص و نهادی حق ندارد مانع تصویر برداری خبرنگاران و رسانه‌ها شود.

عبدالمجیب خلوتگر رییس دفتر نی می‌گوید : ” هیچ نهادی حق ندارد مانع دسترسی به اطلاعات به شمول تصویر‌برداری رسانه‌ها و خبرنگاران شود، در صورتی که هیات امنایِ خرقه مبارک در مورد قانون دسترسی به اطلاعات و حق دسترسی شهروندان به اطلاعات نمی‌دانستند، رییس جمهور و گروه مطبوعاتی‌اش به احتمال زیاد میدانستند و نباید دست به یک عمل غیرقانونی می‌زدند. ”

نی از ارگ ریاست جمهوری می‌خواهد در این مورد وضاحت بدهد و نسبت به اهانتی که بر خبرنگاران قندهار شده است باید معذرت بخواهد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=33781