تحولات بزرگی در گفت‌وگوهای صلح در راه است

شورای عالی صلح از تحولات بزرگ درگفت وگو های صلح میان حکومت و گروه طالبان طی چند ماه آینده خبرداد.

به گزارش خبرگزاری صنا ، سخنگوی شورای عالی صلح می گوید که علاقه مندی ها در سطوح مختلف طالبان به صلح افزایش یافته اند و این نهاد انتظار دارد که امسال شاهد آغاز گفت‌وگوهای صلح با طالبان باشد.

سید احسان طاهری، سخنگوی شورای عالی صلح، گفت: «طالبان صدای مردم افغانستان را به حیث افغانان ، مسلمانان و شهروندان این سرزمین لبیک بگویند آتش بس را تمدید کنند، در میان شان اعتماد سازی به وجود بیاید و با افغانان خود برای مذاکره بخاطر آینده افغانستان بنشینند.»

آتش بس سه روزه طالبان و استقبال مردم از آن امیدها را برای تامین صلح در کشور زنده ساخت. از سوی دیگر رییس جمهور غنی در دیدار با کاروان صلح خواهان هلمند گفته است که اگر طالبان بخواهند آماده است آتش بس را با این گروه تا یک سال دیگر نیز تمدید کند و نیز حاضر است در هر جایی که طالبان بخواهند با آنان گفت‌وگو کند.

از سوی دیگر مقام های بلند پایه امنیتی به سوی اسلام آباد شتافتند و با مقام های پاکستانی، در باره چگونه‌گی تأمین صلح در افغانستان و نیز نقش پاکستان در این روند گفت‌وگو کردند.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت امور داخله، گفت: «خوشبینی ما بیشتر است و امیدوار استیم که آنچه را که ما در خواست داریم از پاکستان آن را تعهد عملی اش را ما ببینیم و به آن تعهد که می کنند پا بند بمانند.»

در این میان طالبان نبردهای شان را در برابر نیروهای دولتی از سر گرفته اند و نیز روشن نیست که آیا مقام‌های امنیتی کشور در سفرشان به پاکستانی به نتیجه‌ای رسیده اند یا نه.

اما این جا در افغانستان عالمان دین با پشتیبانی از تمدید ده روزه آتش بس از سوی حکومت طالبان را نیز به تمدید آتش بس و حاضر شدن به گفت‌وگو فرا می‌خوانند.

عطا الله فیضانی، عالم دین، گفت: «حکومت آتش بس اعلام شده اش را تمدید کرد و از طرف مقابل هم درخواست ما این است که آتش بس را تمدید کند و یک زمینه مساعد شود که بتوانیم در باره صلح راه حل پیدا کنیم.»

محمد مصباح، عالم دین، گفت: «در این کشور اسلام است دیگر چرا جنگ؟ چرا خشونت و چرا ویرانی؟»

از سوی دیگر تاشکند برای میزبانی گفت‌وگوهای صلح کابل با طالبان اعلام آماده‌گی کرده است و از هر دو طرف خواسته است که آتش بس را تمدید کنند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=34615