تداوم درگیری های پراگنده نیروهای امنیتی و طالبان در فراه

مقامات محلی فراه گفته اند که نیرو های امنیتی پس از درگیری شدید شب گذشته با طالبان در شهر فراه، توانسته اند کنترول اوضاع را در دست گیرند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ فرید بختور، رئیس شورای ولایتی فراه با تایید درگیری شدید شب گذشته در اطراف قوماندانی امنیۀ شهر و محبس مرکزی این ولایت گفت که جنگ فروکش کرده اما درگیری های پراگنده در نقاط مختلف وجود دارد.

رئیس شورای ولایتی فراه گفته است “نیرو های تازه نفس قطعات ۱۷۰ هلمند و ۴۰۴ قندهار توانستند جنگجویان طالبان را از داخل شهر عقب برانند و وضعیت تااندازۀ در حال بهبود است.”

به گفتۀ آقای بختور در عملیات شبانه، حملات هوایی نیرو های حمایت قاطع و افغان و قطعات تازه نفس هرات نیز نقش به سزای داشته و اکنون نیرو های افغان تصمیم دارند عملیات پاکسازی را آغاز کنند.

جمیله امینی رییس پیشین شورای ولایتی فراه و عضو برحال این شورا نیز میگوید:طالبان به شدت تلاش دارند تا خود را به زندان مرکزی شهر فراه رسانده زندانی های خود را آزاد کنند.

این عضو شورای ولایتی فراه میگوید از چند روز به این سو اطلاعات پی هم از وضعیت دشوار امنیتی فراه و احتمال حمله ی این گروه بالای مرکز فراه به مقام ها درکابل شریک شده بود اما این مقام ها نسبت به فراه بی توجهی کردند.

محمد رادمنش، سخنگوی وزارت دفاع نیز از عقب راندن جنگجویان طالبان از مرکز شهر فراه خبر داده گفته بود که نیروهای ویژه از ولایات همجوار به فراه اعزام شده اند.

این درحالیست که آژانس رویترز ساعاتی قبل به نقل از یک مقام ارشد حکومت که نخواسته نامش افشا شود گزارش داده بود که جنگجویان طالبان شب گذشته با استفاده از تجهیزات ثقیل و عینک های شب بین، به سمت مرکز شهر پیشروی کرده بودند.

قاری یوسف احمدی، سخنگوی گروه طالبان نیز روز سه شنبه ادعا کرده بود که بیشتر نقاط شهر فراه را در تصرف طالبان در آمده و از مردم شهر خواسته بود تا در منازل شان بمانند.

طالبان مسلح روز سه شنبه و شب گذشته با شکستاندن دو کمربند امنیتی خود را به آخرین کمربند امنیتی شهر فراه رساندند و در آن منطقه کنترول مدیریت شهری و قوماندانی جلب و جذب فراه را نیز در تصرف خود آورند.

بصیرسالنگی، والی ولایت فراه دفتر ولایت را ترک کرده و دو شب می شود که فعلاً در قوماندانی لوای دوم فراه حضور دارد.

وضعیت امنیتی روز و شام سه شنبه در شهر و به چشم خوردن افراد مسلح طالبان در داخل شهر، خطر سقوط مرکز فراه را به دست گروه طالبان افزایش داده بود اما اعضای شورای ولایتی آن ولایت صبح چهارشنبه میگویند که اکنون خطر سقوط شهر برطرف شده است.

تاکنون از رقم تلفات افراد ملکی، نظامی و جنگجویان گروه طالبان معلومات دقیقی در دست نیست.

اما، در یک حملۀ انتحاری سنگین روز سه شنبه توسط یک موتر مملو با مواد منفجره در منطقۀ عسکرآباد شهر فراه به گفتۀ فرید بختور، حدود ۲۰ نیروی امنیتی افغان کشته شده اند.

اما محمد رادمنش کشته شدن دو سرباز را در آن رویداد انتحاری تایید می کند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=30691