ترامپ طرح خصوصی سازی جنگ افغانستان را بررسی می‌کند

دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا جنگ افغانستان را طولانی ترین جنگ تاریخ امریکا گفته و اکنون قرار است طرح خصوصی سازی ماموریت جنگی امریکا در افغانستان را مورد بررسی قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ پس از نشر گزارش‌ها مبنی بر خصوصی سازی بخش بزرگ جنگ افغانستان اکنون گزارش‌هایی به گوش می‌رسد که گویا دونالد ترامپ این طرح را مورد بررسی قرار می‌دهد.

ترامپ، تصمیم بررسی طرح خصوصی سازی ماموریت نظامی امریکا در افغانستان را در حالی مورد بررسی قرار می‌دهد که کاخ سفید پالیسی جدید خویش در قبال افغانستان را بررسی می‌کند.

ترمپ روز جمعه ( ۲۰ اسد ) جنگ افغانستان را طولانی ترین جنگ در تاریخ ایالات متحده امریکا دانسته و گفته که فیصله نهایی اش پیرامون جنگ در افغانستان و استراتیژی ایالات متحده در قبال افغانستان بسیار نزدیک است.

طرح خصوصی سازی ماموریت نظامی امریکا در افغانستان از سوی بنیانگذار شرکت خصوصی نظامی به نام بلک واتر تهیه شده است. ایریک پرنس بنیانگذار شرکت بلک واتر به رسانه‌ها گفته که هزینه امریکا در جنگ افغانستان برابر است با کل هزینه دفاعی بریتانیا.

او تاکید کرده که ادامه این وضعیت دشوار است. پرنس گفته که طرح او می‌تواند مشکل جنگ را به قیمت نصف مصرف آن حل کند.

وی پیشبینی کرده که با فرستادن پنج هزار قراردادی خصوصی که جانشین قوای امریکایی برای مشوره دهی نیروهای افغان می‌شوند ، میتوان ۳۰ میلیارد دالر در یک سال صرفه جویی کرد.

بنیانگذار شرکت بلک واتر افزوده که طبق طرح خصوصی سازی جنگ افغانستان؛ قراردادی‌ها یونیفورم نظامی افغانستان را به تن خواهند داشت و براساس قوانین افغانستان، ایفای وظیفه خواهند کرد.

او گفته که نیروی هوایی مجهز با ۹۰ هواپیما، در همکاری با نظامیان افغانستان، نیز وارد عمل خواهند شد.

جمهور نوشت: در همین حال سخنگوی شورای امنیت ملی گفته که این موضوع ابراز نظر شخصی است و تاکنون از سوی دولت ترامپ با حکومت افغانستان شریک نشده و حکومت در زمینه دیدگاه‌های فردی موضعی ندارد.

همزمان با این حامد کرزی رییس جمهور پیشین کشور از طرح خصوصی سازی ماموریت نظامی امریکا در افغانستان به شدت انتقاد کرده و گفته که این طرح ” تخطی آشکار در برابر حاکمیت ملی افغانستان است”.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=6331