جایگاه حاشیه‌ای ترکیه در افغانستان/ اردوغان می‌تواند طالبان را به میز مذاکره بکشاند

کارشناس روابط بین الملل با بیان اینکه ترکیه می تواند به بحران افغانستان نقش موثری اجرا کند، اظهار داشت که با انتخاب اردوغان به عنوان رئیس جمهور ترکیه، احساس بیشتری خلق شد که این کشور بتواند در بحران افغانستان نقش سازنده و موثری داشته باشد.

«عبدالشکور سالنگی» کارشناس روابط بین الملل در گفتگو با خبرگزاری صنا، می گوید که با انتخاب اردوغان به عنوان رئیس جمهور ترکیه، احساس بیشتری خلق شد که این کشور بتواند در بحران افغانستان نقش سازنده و موثری داشته باشد.

ترکیه و بحران در افغانستان

وی پیرامون انتخاب رجب طیب اردوغان به عنوان رئیس جمهور ترکیه و تأثیرات آن روی افغانستان، تصریح کرد: از آنجاییکه حزب عدالت و توسعه ترکیه یک حزب اسلامگرا است و این کشور خود را پرچم دار اسلام در جهان می داند، با انتخاب اردوغان به عنوان رئیس جمهور این کشور، احساس بیشتری خلق شد که ترکیه بتواند در بحران افغانستان نقش سازنده و موثری داشته باشد.

کارشناس روابط بین الملل اظهار داشت: با وجود اینکه کشور ترکیه به خوبی از نشست های مختلف افغانستان میزبانی کرده است، اما در طول پانزده سال گذشته، رئیس جمهور این کشور هیچ سفری به افغانستان نداشته است.

جایگاه حاشیه ای ترکیه در افغانستان

عبدالشکور سالنگی می گوید که ترکیه در حد یک روابط گرم با افغانستان اکتفا کرد و هیچگاه نخواست به عنوان یک کشور مستقل برای بحران افغانستان گام بردارد.

سالنگی افزود که بیشترین تعامل ترکیه با کشورهای خاورمیانه و روسیه است، اما جایگاه این کشور در افغانستان حاشیه ای می باشد.

نقش ترکیه در کشانیدن طالبان به میز مذاکره

وی تصریح کرد: ترکیه باید به افغانستان توجه بیشتری کرده و برای حل بحران ها در این کشور راه حل پیدا کند، زیرا جایگاه مناسبی بین مخالفین مسلح نیز دارد و می تواند آنها را به میز مذاکره بکشاند.

عبدالشکور سالنگی تصریح کرد: کشور ترکیه پس از سقوط حکومت نجیب الله، در افغانستان فعال شد و تلاش می کرد تا در جنگ های داخلی بین طرف های درگیر سازش ایجاد کند، اما موفق نشد.

مشکلات در افغانستان عمیق و پیچیده است

آگاه روابط بین الملل در ادامه سخنانش اظهار داشت: پس از رویکار آمدن حکومت جدید در افغانستان، ترکیه فعالیت خود را در این کشور بیشتر کرد و با توجه بر اینکه روابط دو کشور از گذشته ها پر رونق بود، حکومت افغاستان نیز به گرمی از این روابط استقبال کرد.

سالنگی بحران ها در افغانستان را پیچیده و عمیق خواند و افزود: از آنجایی که طالبان دیدگاه خصمانه نسبت به ترکیه ندارند، زیرا یک کشور اسلامی است، اما چون مشکلات در افغانستان عمیق و پیچیده است، ترکیه و سایر کشورها نتوانستند به آن نقطه پایان بگذارند.

آگاه روابط بین الملل در پایان سخنان خود تأکید کرد که حکومت افغانستان از ظرفیت ترکیه و سایر کشورهای قدرمند استفاده کنند و روابط نیک با آنها داشته باشد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=35116