جزئیات آتش‌بس یکجانبه حکومت با طالبان اعلام شد

لوی درستیز قوای مسلح کشور می‌گوید که اگر گروه طالبان نیز آتش بس اعلام کنند، ممکن است حکومت افغانستان آتش بس اعلام شده را تمدید کند.

به گزارش خبرگزاری صنا، شریف یفتلی، لوی درستیز قوای مسلح که امروز در یک نشست مشترک خبری با جنرال اخترمحمد ابراهیمی، معین ارشد امنیتی وزارت داخله صحبت می‌کرد، گفت که رییس‌جمهور پس از گفت‌وگوهای همه‌جانبه با مقام‌های نظامی کشور، آتش‌بس را اعلام کرده‌است.

آقای یفتلی افزود که این آتش‌بس در برابر افغان‌هایی اعلام شده که در مقابل ما می‌جنگند و نیروهای امنیتی در برابر ترویستان خارجی که زیر بیرق گروه طالبان در افغانستان می‌جنگند، تا آخرین نفس مبارزه خواهد کرد.

از سوی دیگر، به گفته او، در این آتش‌بس نیروهای دولتی از حمله بر طالبان مسلح افغان خودداری کرده، اما در صورتی که آنان حمله کنند، از خود و مردم دفاع خواهند کرد.

وی همچنان گفت که اگر جانب طالبان مسلح نیز آتش‌بس اعلام کند، ممکن است حکومت افغانستان آتش‌بس را تمدید کند.

از سوی دیگر، معین ارشد امنیتی وزارت امورداخله در این نشست مشترک خبری گفت که رییس‌جمهور با اعلام آتش‌بس می‌خواهد فرصتی را از تروریستان خارجی بگیرد که طالبان افغان برای آنان فراهم کرده‎اند.

وی گفت که طالبان افغان زمینه را برای تروریستان خارجی فراهم کرده تا به کشور بیایند و دست به جنایت بزنند و ما می‌خواهیم که این فرصت از آنان گرفته شود.

جنرال اختر محمد ابراهیمی در مورد این‌که طالبان بارها صدای صلح را رد کرده‌، گفت که تمام طالبان مخالف پیشنهاد دولت افغانستان نیست و ما می‌خواهیم که با این اقدام، طالبان افغان صف‌شان را روشن نمایند.

رییس‌جمهور به دنبال برگزاری نشست سراسری علما، ضمن حمایت از فتوای علما در مورد حرام و ناروا بودن جنگ و حملات انتحاری، از پیشنهاد این علما برای اعلام آتش‌بس حمایت کرد.

رییس‌جمهور به نیروهای امنیتی هدایت داده که در طول یک هفته آتش‌بس، عملیات‌های تهاجمی علیه گروه طالبان را متوقف کنند، اما عملیات‌ها علیه گروه داعش، شبکه القاعده و سایر گروه‌های تروریستی ادامه یابد.

گروه طالبان تا هنوز در این مورد واکنش نشان نداده، اما اعلام کرده که به زودی، موضع‌شان را در این مورد روشن خواهند کرد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=33124