جنرال دوستم از شیوه حکومتداری در کشور به شدت انتقاد کرد/اگر صلح می‌خواهیم اول خودمان در بین خود صلح کنیم

جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری می‌گوید که اگر حکومت خواهان صلح است باید در قدم نخست به تنش‌های سیاسی در کشور نقطه پایان بگذارد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ جنرال دوستم که امروز پنجشنبه (۳ حوت) در یک تماس تلفنی در مراسم گرامی داشت از ۵۷۷ مین سالروز تولد امیرعلی شیرنوایی و ۵۳۵ مین سالروز تولد ظهیرالدین بابر صحبت کرد از شیوه حکومتداری در کشور به شدت انتقاد کرد.

وی با ابراز نگرانی از وضعیت کنونی در کشور می‌گوید که نا امنی‌های شمال و حملات انتحاری کابل او را رنج می‌دهد.

معاون اول ریاست جمهوری بر ختم جنگ تاکید کرده گفت که مشکلات کنونی افغانستان راه حل نظامی نداشته بلکه این مشکلات از طریق مذاکره حل شدنی است.

آقای دوستم با انتقاد از حکومت می‌گوید که طرح‌های او در زمینه مذاکره با مخالفان مسلح و امنیت کابل را پذیرفته است.

آقای دوستم تصریح نمود:” وضعیت شمال را که می‌بینم، رنج می‌برم‌ و وضعیت کابل را ببینید. از همه بپرسید که دوستم در رابطه به مذاکره در رابطه به جنگ چی می‌گفت. در رابطه به امنیت کابل چه طرحی داشت”.

آقای دوستم بیان داشت که او در زمینه پیروزی حکومت بر گروه‌های مخالف مسلح دولت با رییس جمهور، رییس اجرایی، شورای امنیت ملی و جنرالان خارجی مشوره کرده و برای آنان طرح داده بود.

وی افزود که طرح او در زمینه کشاندن گروه‌های مخالف دولت در پای میز مذاکره، تجهیز نیروهای امنیتی و دفاعی و افزایش فشارهای نظامی بر گروه‌های مخالف مسلح بود.

معاون اول ریاست جمهوری گفت:” من به شورای امنیت، رییس صاحب جمهور، داکتر صاحب عبدالله و جنرالان خارجی گفتم که می‌خواهید، جنگ را ببرید، یا ببازید. آنها گفتند که ببریم. من گفتم ببریم! چه کینم؟ یکی وحدت ملی را بیشتر محکم کنیم. دوم همه‌ای امکانات و تجهیزات را برای نیروهای امنیتی و دفاعی افزایش بدهیم. اردوی خود را تقویه کنیم. در مذاکرات اگر جانب مقابل دست در مذاکره داد. آغوش باز کنیم. مگر از این طرف هوشیار جان خود باشیم و از یک طرف فشارها را زیاد کنیم و مناطق و ولسوالی‌ها را بگیرم تا دست بالا در مذاکره‌ها داشته باشیم”.

آقای دوستم خطاب به رهبران حکومت و ریاست شورای عالی صلح گفت که اگر آنان خواستار صلح است، باید در نخست میان خود صلح کنند.

آقای دوستم گفت باید نزاکت‌های موجود میان بزرگان سیاسی و حکومت برداشته شود. وی بیان داشت:” اگر صلح را می‌خواهیم اول خودمان در بین خود صلح کنیم و خودمان وحدت را حفظ کنیم. یکی ما یک طرف و یکی دیگرمان دیگر طرف. نزاکت‌های که پیش آمده را برداریم”.

وی با اشاره به عدم حضورش در کرسی معاونیت اول ریاست جمهوری نیز گفت:” حکومت اگر معاون اول نداشته باشد چقدر خلا دارد؟”.

آقای دوستم گفت، در حال حاضر نقش قدرتمندتر از گذشته را داشته و از دور بر وضعیت نظارت کرده و از اوضاع کشور باخبر است.

وی با اشاره به شکل گیری ائتلاف نجات افغانستان نیز گفت که او این ائتلاف را سنجیده و نظام‌مند شکل داده است. آقای دوستم بیان داشت که هدف از ایجاد این ائتلاف سهم گیری مثبت در انتخابات آینده می‌باشد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=22150