جنگ افغانستان وارد فصل جدیدی می‌شود

مراد علی مراد، معین ارشد امنیتی وزارت امور داخله می‌گوید با توجه به اضافه‌شدن حامیان جدید هراس‌افگنان در افغانستان، جنگ افغانستان از نظر نظامی و سیاسی وارد فصل جدیدی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری صنا, جنرال مراد که روز شنبه(۲۰ جوزا) در محفل ارایۀ پلان انکشافی وزارت امور داخله صحبت می‌کرد، با اظهار این مطلب یادآور گردید که مشتعل‌نگه‌داشتن جنگ در ولایت‌هایی که منابع عایداتی طالبان به شمار می‌رود و قاچاق مواد مخدر و استخراج معدن در آن ممکن است نیز از برنامه‌های شورشیان و حامیان‌شان است.

جنرال مراد این را هم گفت که تلاش برای نگه داشتن مانور دشمن در دهلیز میان ولایت‌های ننگرهار، کنر، نورستان، بدخشان، تخار و قندوز نیز و می‌خواهند زون‌های نیرو و قدرت برایشان ایجاد کند.

او دامن‌زدن حساسیت‌ها و مخالفت‌های قومی، زبانی و مذهبی و تضعیف سیستم ادارۀ محلی و هم‌چنان از بین‌بردن متنفذین قومی و عالمان دینی حامیان دولت را از دیگر برنامه‌های دشمنان افغانستان عنوان نمود.

به گفتۀ وزارت داخله، از دیگر برنامه‌های دشمن راه‌اندازی حمله‌های تروریستی ساده و پیچیده در شهرهای مهم افغانستان و انکشاف فزایندۀ گروه تروریستی داعش است.

معین ارشد امنیتی گفت که برای جلوگیری از برنامه‌های دشمن روی تحقق پلان‌هایی از جمله برنامۀ عملیاتی خالد در سال ۱۳۹۶ تمرکز خواهد شد.

اعتمادسازی میان پولیس و مردم، ارزیابی تهدیدات و خطرات، تداوم وضعیت معیشتی و تجهیزات قوت‌ها، جلوگیری از نفوذهای کلیدی استخبارات منطقه در میان پولیس، تکمیل تحکیمات در ساحۀ جنگ و آماده‌گی برای تامین امنیت پروژه‌های زیربنایی منطقه‌یی چون تاپی و کاسا یک هزار از کلیدی‌ترین برنامه‌هایی‌ست که وزارت امور داخله روی آن تمرکز می‌کند.

در همین حال وزارت داخله از چالش‌هایی چون نارسایی‌ها در تشکیل وزارت داخله، عدم اهلیت مسلکی، فساد، موجودیت افراد خیالی، کمبود سلاح سنگین و تاکتیکی و نبود قوای هوایی نیز در این وزارت نام برد.

به گفتۀ وزارت داخله، ۶۸۳ موتر هاموی به نیروهای پولیس اکمال گردیده اما دهشکه و سیستم محافظتی ندارد و مانند وسایط نقلیه از آن کار گرفته می‌شود.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=2387