جنگ با آتش‌بس ختم نمی‌شود/ خارجی‌ها از افغانستان خارج شوند، طالبان مذاکره می‌کنند

مقام پیشین طالبان با بیان اینکه طالبان به حکومت افغانستان اعتماد ندارند، اظهار داشت جنگ در افغانستان با آتش بس ختم نمی شود، بلکه جنگ زمانی پایان می یابد که خارجی ها وقت تعیین کنند که چه زمانی از این کشور خارج می شوند تا زمینه برای مذاکرات و آتش بس فراهم شود.

«اکبر آغا» یکی از مقام های پیشین طالبان در گفت‌وگو با خبرگزاری صنا، اظهار داشت: به باور طالبان، عامل جنگ در افغانستان خارجی ها هستند و از زمانیکه آنها وارد افغانستان شدند، جنگ نیز شدت گرفت.

خارجی ها، عامل جنگ در افغانستان

وی گفت: تا زمانیکه نیروهای خارجی از افغانستان بیرون نشوند، آتش بس برقرار نخواهد شد، زیرا آنها بنیان گذار جنگ در افغانستان هستند.

فرمانده پیشین طالبان افزود: ۳ روز آتش بس طالبان در روزهای عید سعید فطر در پیوند به اعلام آتش بس از سوی حکومت نبوده٬ بلکه بخاطر عید صورت گرفته و احتمالاً در عیدهای آینده نیز انجام شود.

۳ روز آتش بس طالبان بخاطر حکومت نبود

اکبر آغا در ادامه تصریح کرد: طالبان هیچ طرح و پروگرام با حکومت ندارد و زمان آتش بس که ۳ روز عید بود، پایان یافت و به اصل حرف های خود که همانا خروج نیروهای خارجی از افغانستان است، پایبند هستند.

وی با بیان اینکه جنگ با آتش بس حل نمی شود، اظهار داشت: جنگ در افغانستان زمانی حل خواهد شد که خارجی ها زمان تعیین کنند که چه زمانی از این کشور خارج می شوند تا زمینه برای مذاکرات و آتش بس فراهم شود.

گفتگوی طالبان با امریکا، زمان گرفتن برای خروج آنها از افغانستان است

مقام پیشین طالبان با اظهار اینکه حکومت افغانستان قدرت بیرون کردن خارجی ها را ندارد، در مورد گفتگوهای مستقیم طالبان با امریکا، گفت: اصل و هدف طالبان برای گفتگو با امریکا، خارج شدن آنها از افغانستان است، زیرا حکومت افغانستان یا نمی تواند و یا نمی خواهد خارجی ها از این کشور بیرون شوند.

اکبر آغا تصریح کرد: مقصد از گفتگوی مستقیم طالبان با امریکا، زمان گرفتن برای خروج آنها از افغانستان است که باید بگویند یکسال یا دو سال بعد افغانستان را ترک خواهیم کرد و با این روند مذاکرات نیز نتیجه خواهد داد.

مردم افغانستان، خارجی ها را نمی پذیرند

وی با بیان اینکه طالبان به حکومت افغانستان اعتماد ندارند، اظهار داشت: با آمدن خارجی ها به افغانستان، مردم قربانی های فراوانی را متحمل شده اند و به عقیده من مردم افغانستان حضور هیچ خارجی را چه اسلامی باشد یا غیر اسلامی، در کشور خود نمی پذیرند.

فرمانده پیشین طالبان، افزود: در زمان حکومت «حامد کرزی» حضور طالبان خیلی کمرنگ بود، اما امروز با وجود اینکه حکومت تضعیف شده، طالبان در اکثر ولایت ها و ولسوالی ها حضور فعال دارند و فقط شهرهای کلان در اختیار دولت است.

اکبر آغا در پایان سخنانش اظهار داشت که تحلیل های زیادی در مورد حضور خارجی ها در افغانستان وجود دارند، تعدادی حضور آنها را بخاطر معادن می دانند و تعدادی بخاطر کشورهای روسیه و رقیب شان، اما اصلیت قضیه معلوم نیست.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

+ 48 = 51

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=35832