جنگ طالبان و نیروهای امنیتی در قندوز در سومین روز متوالی ادامه یافت

مقام‌های ولایت قندوز در شمال افغانستان می‌گویند که جنگ طالبان و نیروهای امنیتی در حومه‌های شهر قندوز در سومین روز متوالی ادمه یافته است.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ شورشیان طالبان بر پسته‌های امنیتی در حومه‌های این شهر شمالی افغانستان حمله کرده اند.

صفی الله امیری، عضو شورای ولایتی قندوز به خبرگزاری آلمانی «دی پی ای» گفت که جنگجویان طالبان صبح سه شنبه موفق به تصرف یک پُسته امنیتی بر سر یک تپه استراتژیک شدند و باشندگان شهر یک بار دیگر رو به فرار نهاده اند.

امیری گفت: «در جنگ‌های دو روز گذشته دست کم ۲۳ بس مملو از مسافر قندوز را به قصد کابل ترک کرده اند.»

شهر قندوز در سپتمبر سال ۲۰۱۵ موقتاَ به تصرف طالبان درآمد و در ماه اکتوبر سال گذشته باز هم قسمت‌های این شهر به تصرف این گروه درآمدند.

سید اسدالله سادات، دیگر عضوی شورای ولایتی قندوز گفت که طالبان شاهراهی را که این ولایت را به ولایت بغلان و کابل وصل می‌کند مسدود کرده و در مسیر ‌آن پُسته‌هایی را ایجاد کرده اند.

او گفت که برای دومین روز متوالی طالبان در این مسیر نیروهای امنیتی و کارمندان دولتی را از موترها پیاده کرده اند.

اداره هماهنگی کمک‌های بشری ملل متحد روز دوشنبه گفت که جنگ و خشونت جاری در افغانستان باعث شده است که ۱۴۱ هزار نفر از خانه‌ها و مناطق شان آواره شده و در ولایت‌های نسبتاَ امن پناه گزین شوند.

در این گزارش آمده است که در شمال افغانستان از ماه جنوری به این سو ۶۰ هزار نفر روستاهای خود را ترک کرده اند که ۴۵ درصد کل بیجاشدگان داخلی در سال جاری را تشکیل می‌دهند.

قندوز یکی از ولایت‌هایی است که شاهد جنگ‌های شدید است. هدف اصلی طالبان کنترول کامل این ولایت است که قبلاَ بسیاری مناطق ۹ ولسوالی آن را زیر کنترول خود دارند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=3824