حلقاتی به دنبال دسیسه سازی علیه شخصیت‌های ملی کشور هستند

شورای عالی ائتلاف برای نجات افغانستان تاکید می‌کند که حلقاتی با دسیسه سازی علیه شخصیت‌های ملی کشور به دنبال برهم زدن نظم سیاسی و تضعیف حکومتداری در افغانستان اند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ این شورا اوضاع سیاسی- امنیتی کشور را شکننده خوانده و گفته که حکومت باید با درک این اوضاع سلسله دسیسه‌ها علیه شخصیت‌هاى ملى کشور را توقف داده و دست از حمایت افراد مسلح غیر مسوول بردارد.

در بیانیه شورای عالی ائتلاف برای نجات افغانستان به رویدادهای اخیر امنیتی در ولسوالی‌های غورماچ، آقچه و به ویژه در منطقه میرزااولنگ ولسوالی صیاد اشاره شده و این رویدادها نشان دهنده توسعه جنگ و ناامنی در شمال کشور خوانده شده است.

در بیانیه آمده:”هم زمان با این وقایع تروریستی و خشونت بار، سایر توطیه ها و دسایس سازماندهی شده دیگر، از سوی برخی از چهره‌های معلوم الحال نیز قابل تأمل می باشد.

این چهره‌ها برای تطبیق پروژه‌هایی که در مغایرت با منافع ملی و وحدت ملت ما قرار دارد استخدام می‌شوند و در صدد برهم زدن نظم سیاسی و تضعیف حکومتداری در افغانستان دست به کار شده اند”.

این شورا، ادعاهای علیه استاد عطامحمد نور والی بلخ در پیوند به دستگیری آصف مهمند عضو شورای ولایتی بلخ را بی‌بنیاد و دسیسه‌ای علیه یک شخصیت ملی خوانده است.

بیانیه افزوده:”آخرین مورد توطیه و دسیسه است که در میدان هوایی مولانا جلال الدین محمد بلخی رخ داده است که در آن فردی که تحت جلب سارنوالی و محکمه می‌باشد از طرف افراد مسلح غیرمسوول وابسته به برخى مقامات عالی رتبه دولتى حمایت شده باعث تشنج و تشویش اذهان عمومی گردیده است”.

شورای عالی ائتلاف برای نجات افغانستان تاکید کرده که بناً ایجاب می‌کند که حکومت وحدت ملى با درک شکنندگی اوضاع سیاسی امنیتی کشور سلسله دسیسه‌ها علیه شخصیت‌هاى ملى کشور را توقف داده و دست از حمایت افراد مسلح غیر مسوول که عامل این حادثه شده است بردارد.

این شورا حمایت قوی خود را از والی بلخ اعلام کرده گفته:” از مقامات ذیصلاح مرتبط در حکومت می‌خواهیم که به پروسه ناامن سازى شمال خصوصاً ولایت بلخ نقطه پایان بگذارند و بیشتر از این ثبات و امنیت را در این بخش های از کشور مختل نسازند”.

گفتنی است که دوشنبه شب (۲۳ اسد) نیروهای امنیتی در ولایت بلخ اقدام به دستگیری آصف مهمند عضو شورای ولایتی این ولایت کردند که با مقاومت او روبرو شدند. آقای مهمند پس از درگیری چند ساعته با نیروهای امنیتی بازداشت شد.

افراد مسلح غیرمسوول که گفته می‌شود افراد وابسته به جمعه خان همدرد یکی از فرماندهان حزب اسلامی و والی سابق پکتیا بودند از مانع بازداشت او می‌شدند.

پس از بازداشت مهمند، برخی حلقات مدعی شدند که این عضو شورای ولایتی به دلیل اختلافات با والی بلخ از سوی افراد استاد عطامحمد نور بازداشت شده است. اما سخنگوی والی بلخ به شدت این ادعاها را رد کرده و گفته که آقای مهمند به اتهام فساد به دستور دادستانی امنیت ملی بازداشت شده است.

در همین حال پس از بازداشت آقای مهمند، استاد عطامحمد نور والی بلخ به شورای امنیت ملی و ریاست عمومی امنیت ملی کشور هشدار داده که امنیت نسبی این ولایت را برهم نزنند.

جمهور نوشت: آقای نور در پیام کوتاهی در صفحه رسمی فیسبوک خود با ذکر نام مشاور امنیت ملی رییس جمهور و رییس امنیت ملی کشور، نوشت: “با طرح پروژه‌های توطئه آمیز، بلخ را که از امنیت و آرامش نسبی برخوردار است، نا آرام نسازید”.

اما شورای امنیت ملی، این ادعاهای آقای نور را بی‌اساس خواند. در همین حال هیاتی به ریاست جنرال مرادعلی مراد معین ارشد امنیتی وزارت داخله از سوی حکومت موظف شد تا قضیه بازداشت آقای مهمند را بررسی کند.

والی بلخ، امروز پنجشنبه (۲۶ اسد) با این هیات دیدار کرده و چگونگی وقوع رویداد و عوامل آن را توضیح داد و خواستار بررسی همه جانبه قضیه بدور از هرگونه فشار و عوامل سیاسی شد.

اعضای هیات اعزامی نیز وعده سپردند که کار شان را با شفافیت و براساس اصول به پیش می‌برند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=6614