حمایت حکمتیار از عملیات انتحاری/شما می گویید انتحاری، ما می گوییم استشهادی

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی حملات انتحاری را شبیه عملیات استشهادی دانست و افزود که این گونه عملیات یک وظیفه مقدس در اسلام میباشد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ رهبر حزب اسلامی در این مورد تصریح کرد: شما میگویید انتحاری ولی ما میگوییم استشهادی؛ عملیات انتحاری عملیات است که کسی از زندگی خود بیزار آمده و خودکشی میکند انتحاری یعنی خودکشی ، عملیات استشهادی یعنی عملیات که کشته شدن آن درین عملیات صد در صد یقینی است ولی بر اهداف مقدسی است قطعا ما ازین حمایت میکنیم.

آقای حکمتیار در این مصاحبه ویژه با آریانا نیوز در مورد حملات که منجر به کشته شدن افراد بی‌گناه می‌شود چنین افزوده است: “هر عملیات که از هر راهی زیر هر پوششی که فعالیت می‌کند، در نتیجه آن انسان های بیگناه کشته میشه غیرمحارب کسیکه سلاح نداشته بر او صدمه میرسد حرام است اسلام رد میکند و ما با شدیدترین الفاظ محکوم میکنیم”.

پیش از پیوستن حکمتیار به پروسه صلح چندین حمله انتحاری از سوی هواداران این گروه صورت انجام شده بود. آقای حکمتیار در این مصاحبه اختصاصی به حکومت وحدت ملی نیز تاخت و ادعا کرد که حکومت و سیاست هایش ناکام است.

به گفته آقای حکمتیار حلقاتی نیرومندی در داخل نظام وجود دارند که در سازمان دهی و انجام “حملات انتحاری” به مهاجمان و گروه های مخالف دولت مستقیما کمک میکنند.

رهبر حزب اسلامی در این مورد افزود:” حلقه های نیرومندی در داخل نظام وجود دارد در داخل حکومت، اداره و نظام که که موترهای شیشه سیاه شانه با وسایل و افراد شان انتقال میته همکاری میکند حمایه میکند و با مخالفین دست دارند.”

به باور آقای حکمتیار مهاجمان انتحاری ذریعه موترهای نیروهای امنیتی انتقال و اهداف شان نیز از سوی شماری از اشخاص نفوذی در درون قوای مسلح، مشخص میشوند.

گلبدین حکمتیار پس از مذاکرات طولانی بالآخره در ماه میزان سال ۱۳۹۵ با حکومت وحدت ملی به توافق سیاسی دست یافت.

آزادسازی زندانیان حزب اسلامی، مصئونیت قضایی فرماندهان این حزب و تامین امنیت آقای حکمتیار از موارد کلیدی در این موافقتنامه گفته شده است.

امرالله صالح، رئیس پیشین استخبارات کشور و رهبر روند سبز به تازگی ادعا کرده است که گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی با زندانیان داعش ارتباط دارد و تلاش میکند تا زندانیان این گروه را از قید حکومت افغانستان آزاد کند.

آقای صالح در صفحه تویتر اش نوشته است: حکومت افغانستان بیش از ۲۰ مضنون داعش را تحت بازداشت دارد و تمام آنها با حکمتیار رابطه دارند.

رهبر حزب اسلامی افغانستان در پیامی به مناسبت عید فطر سال ۱۳۹۲ به هزاره‌ها هشدار داده بود که آنروز فرا خواهد رسید که مردم مظلوم افغانستان برای احقاق حقوق غصب شده شان کمر ببندند و در آن زمان در هیچ گوشه کشور پناه‌گاهی برای خود نخواهند یافت.

گلبدین حکمتیار از سوی نهادهای حقوق بشری و فعالان مدنی متهم به دست داشتن در کشتار غیرنظامیان در جنگ‌های داخلی افغانستان است که آقای حکمتیار مسئولیت برخی از فاحش‌ترین فجایع جنگ از جمله موشک‌پرانی ماه اگست سال ۱۹۹۲را به‌دوش داشته است.

به اساس گزارش کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، در این موشک‌پرانی حداقل ۱۰۰۰ تن کشته و ۸۰۰۰ دیگر زخمی شدند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=21061