حمله‌ی «هکرهای دولتی» به دیپلومات های افغان در پاکستان

به دیپلومات‌های افغان در پاکستان هشدار داده شده است که آن‌ها احتمالاً هدف حمله‌های «هکرهای تحت حمایت دولت» قرار گرفته‌اند؛ هکرهایی که در تلاش بوده‌اند رمز عبور ایمیل دیپلومات‌ها را سرقت کنند.

به گزارش خبرگزاری صنا، منابعی در سفارت افغانستان در اسلام‌آباد به بی‌بی‌سی گفته‌اند که در یک ماه اخیر، گوگل به دو نفر از کارکنان سفارت و صاحب یک حساب شخصی، هشدار داده است که آن‌ها هدف حمله قرار گرفته‌اند.

هفته‌ی پیش، عفو بین‌الملل جزئیاتی را از تلاش برای نصب بد افزار روی کامپیوتر و موبایل چند فعال منتقد ارتش پاکستان منتشر کرد. ارتش پاکستان در مورد مطرح شدن اتهام‌هایی مبنی بر دخالت سازمان اطلاعاتی پاکستان سکوت کرده است.

بعد از پیام هشدار گوگل، ایمیل یکی دیگر از دیپلمات‌های افغان هک شد و از آن ایمیل‌هایی حاوی فایل‌های مشکوک ارسال شد. به نظر می‌رسید که این ایمیل‌ها، حاوی عکس‌هایی از تظاهرات معترضان مرتبط با «جنبش حفاظت از پشتون‌ها» است. اما در واقع این ایمیل‌ها حاوی بد افزار بودند، البته امکان بررسی این فایل‌ها وجود ندارد.

جنبش حفاظت از پشتون‌ها، ارتش پاکستان را به نقض حقوق بشر در جریان جنگ با تروریسم متهم می‌کند. این اعتراض بدون خشونت بود، اما با توجه به انتقاد مستقیم از سازمان اطلاعاتی پاکستان، بحث‌برانگیز بود.

چرا این ایمیل‌ها ارسال شدند؟

حامیان ارتش پاکستان، فعالان جنبش حفاظت از پشتون‌ها را به همکاری با سازمان اطلاعاتی افغانستان متهم می‌کنند. دو کشور اغلب یکدیگر را به زیر پا گذاشتن امنیت خاک‌شان متهم می‌کنند.

یک منبع در سفارت افغانستان به بی‌بی‌سی گفته که نگران است ارسال ایمیل‌های مربوط به تظاهرات جنبش حفاظت از پشتون‌ها، با حساب‌های ایمیل کارکنان سفارت، این تصور را ایجاد کند که سفارت با فعالان این جنبش ارتباط دارد یا از آنان حمایت می‌کند.

ایمیل‌ها از حساب‌های هک‌شده‌ی کارکنان سفارت افغانستان به چهره‌های سیاسی پاکستان ارسال شده است. از جمله وزیران سابق اطلاع‌رسانی و دادگستری. همچنین ایمیلی به بوشرا گوهر، یکی از نماینده‌گان سابق حزب ملی‌گرای پشتون ارسال شده است. خانم گوهر به بی‌بی‌سی گفته است که «می‌دانم تمام حساب‌های کاربری من شنود می‌شود. پارلمان باید کمیته‌ای برای بررسی این شرایط تشکیل دهد.»

آیا حملات سایبری دیگری هم در کار بوده است؟

برای یکی از کارمندان اداری سفارت افغانستان و یکی از کارمندان سابق سفارت هم صفحات فیس‌بوک جعلی ایجاد شده است. عفو بین‌الملل گزارش داده است که یک حساب کاربری فیس‌بوک به نام «سنا حلیمی» هم ایجاد شده و به چند فعال حقوق بشر در لاهور، بد افزار ارسال کرده است.

یکی از کارکنان سفارت افغانستان گفته است که با «سنا حلیمی» چت کرده و او ادعا کرده که یک زن افغان ساکن هرات است. این حساب کاربری همچنین با چند فعال حقوق بشر در فیس‌بوک دوست است. یکی از این فعالان گفته صاحب حساب «سنا حلیمی» به او پیام‌هایی با محتوای عاشقانه فرستاده تا او را به ادامه‌ی مکالمه جلب کند.

«سنا حلیمی» کیست؟

بی‌بی‌سی دریافته است که عکس حساب کاربری فیس‌بوک سنا حکیمی، در واقع متعلق به یک سرآشپز در لاهور به نام سلوا گردزی است که هیچ ارتباطی هم با افغانستان ندارد. او از بسته‌گان نزدیک یک فعال سیاسی منتقد ارتش پاکستان به نام عایشه صدیق است، اما مشخص نیست که دلیل استفاده از عکس او، به دلیل فعالیت‌های خانم صدیق باشد.

خانم گردزی گفته بعد از آن که هفته‌ی پیش گزارشی در بی‎بی‌سی در مورد حمله‌ی سایبری خوانده، متوجه شده که از عکس حساب فیس‌بوک و اینستاگرامش سوءاستفاده شده است. او به بی‌بی‌سی گفته هیچ ارتباطی با فعالیت‌های سیاسی ندارد و قصد دارد برای آن که سوء استفاده از عکسش، باعث اشتباه نشود، به آژانس تحقیقات فدرال پاکستان شکایت کند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=31837