واکنش تند محور مردم افغانستان به حمله نیروهای امنیتی بالای معترضان/ حکومت با تکروی و سبک‌سری مسیر رو به زوال را طی می‌کند

محور مردم افغانستان در پیوند به حمله نیروهای پولیس ملی بالای معترضان در هرات اظهار داشت که برای همه روشن است که حکومت وحدت ملی راه خود را از راه شهروندان افغانستان جدا کرده و تکروی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ محور مردم افغانستان در بیانیه ای اعلام کرد که نیروهای پولیس هرات بالای معترضان در این ولایت حمله کرده، ۲۰ تن را با شلیک گلوله زخمی و حدود ۶۰ تن دیگر را با لت و کوب به زندان انداخته است.

متن کامل اعلامیه:

بسم الله الرحمن الرحیم
اعلامیه محور مردم افغانستان در پیوند به حمله نیروهای امنیتی بر تحصن کنندگان در ولایت هرات
همان‌گونه که مردم عزیز افغانستان، رسانه‌ها، جامعه ملی و بین‌المللی در جریان قرار دارند، دیروز شنبه ۲۴ سنبله «ایتلاف بزرگ ملی افغانستان» در ادامه فعالیت‌ها و اعتراضات مدنی خود، در شش ولایت کشور تظاهرات برگزار کرده بود. این تظاهرات‌ها به منظور حمایت از انتخابات سالم، شفاف و عادلانه برگزار شده بود و با تحصن معترضان ادامه یافت. معترضان هم‌زمان با تحصن در مقابل دفاتر کمیسیون‌ انتخابات در این ولایات، حداقل در سه ولایت از جمله ولایت هرات دروازه‌های کمیسیون انتخابات را بستند.

صبح امروز ۲۵ سنبله، نیروهای امنیتی در ولایت هرات به دستور حکومت مرکزی و در راس آن فرد متعصب و مستبد و خودرای که تا حال تنها از نیروهای امنیتی چهل هزار تن را به جوخه‌های مرگ فرستاده، نیروهای امنیتی را در محاصره‌های جنگ و میدان‌های جنگ بدون امکانات به امان خدا رها کرده، بالای معترضین و تحصن کنندگان هجوم آورده، با زور چماق و باتوم و اسلحه به تعداد ۲۰ تن از تحصن‌کنندگان را زخمی و لت‌وکوب کرده‌اند و بیشتر از ۶۰ نفر را بازداشت کرده‌اند. سازمان‌دهندگان این اعتراضات را بازداشت کرده و به زندان انداخته‌اند که در این جمع دوستان ما از اعضای رهبری محور آقای عارف کیانی سخن‌گوی محور مردم افغانستان نیز می‌باشند. آقای کیانی را به شکل بی‌رحمانه لت‌وکوپ کرده به زندان انداخته‌اند. اطلاعات که تا حال به ما رسیده، نیروهای امنیتی به این بسنده نکرده و بازداشت شوندگان را مورد خشم و آزار و اذیت و شکنجه قرار داده‌اند.

برای همه روشن است که حکومت وحدت ملی راه خود را از راه شهروندان افغانستان جدا کرده و تکروی می‌کند. این رفتارهای وقیحانه در برابر مردم و شهروندان افغانستان بدون شک که بی‌جواب نمی‌ماند و در همین حال با گذشت هر روز این حکومت با تکروی و سبک‌سری مسیر رو به زوال را طی می‌کند و خطر سقوط نظام و دست‌آوردهای سال‌های اخیر در حال افزایش است. حمله بالای معترضان و تحصن‌کنندگان در زمان حکومت وحدت ملی تبدیل به یک امر عادی شده. حمله بر جنبش روشنایی، جنبش رستاخیز، حمله بر معترضان در فاریاب و اکنون حمله بر معترضان در هرات. حکومت وحدت ملی، نهادهای مربوطه و مخصوصا فرماندهی نیروهای شجاع امنیتی و مخصوصا فرمانده پولیس ولایت هرات نه باید خود را در برابر مردم قرار دهند. از نیروهای امنیتی جدا می‌خواهیم که دیگر توانایی‌های خود را در برابر شهروندان افغانستان به آزمایش نگیرند بلکه حافظ منافع مردم و شهروندان افغانستان باشند.

این برخوردهای ابلهانه، کور و بی‌بنیاد نه تنها ره به جایی نمی‌برد بلکه باعث می‌شود که شهروندان افغانستان، احزاب و جریان‌های سیاسی و ایتلاف‌ها مصمم‌تر و جدی‌تر از قبل به مبارزات خویش برای آوردن اصلاحات و حکومت قانون با مشروعیت قانونی ادامه دهند.

این ایتلاف قبل از این نیز از راه‌ها و روش‌های مختلف از جمله مستندسازی تقلبات گسترده در توزیع تذکره و توزیع استیکر، اعتراضات و پیشنهادات خود را به نهادهای مربوطه رسانده و مطالبات مردم را دسته‌بندی کرده و در اختیار همگان قرار داده است، حکومت وحدت ملی، کمیسیون‌های انتخاباتی و دیگر نهادهای مسئول متاسفانه اعتراضات را ناشنیده گرفتند و توجهی لازم را برای اصلاح پروسه‌های انتخابات نکردند. به همین دلیل ایتلاف بزرگ ملی افغانستان به اعتراضات خود و تجمع خواست‌های مردم و دنبال کردن مطالبات مردم افغانستان ادامه داده و تا بر آورده نشدن این خواست‌ها و مطالبات کماکان مثل سابق به اعتراضات خود ادامه می‌دهد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=43461