حکمتیار رهبر است یا ارغندیوال؟

درحالی که «حکمتیار» خود را رهبر حزب اسلامی می‌داند اما دولت «عبدالهادی ارغندیوال» را به عنوان رهبر این حزب به رسمیت می‌شناسد. گفته می‌شود که مذاکرات بین ارغندیوال و حکمتیار به مشاجره کشیده و دو طرف یکدیگر را تهدید کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ پس از امضای توافقنامه صلح دولت افغانستان و گلبدین حکمتیار، اعضای حزب اسلامی انتظار داشتند تا این حزب بار دیگر یکپارچه شود اما ارغندیوال و حکمتیار با وجود مذاکرات طولانی تا هنوز بر سر رهبری این حزب به تفاهم نرسیده‌اند.

وبسایت پشتو زبان «عزم» به نقل از برخی منابع نزدیک به حزب اسلامی خبر داد که حکمتیار از ارغندیوال خواسته است تا بدون هیچ قید و شرطی رهبری حزب اسلامی را به او تحویل دهد.

همچنین ارغندیوال باید از تمام امتیازاتی که او و افرادش تحت عنوان حزب اسلامی از دولت افغانستان و یا خارجی‌ها دریافت کرده‌اند به حکمتیار حساب پس بدهد.

بر اساس این گزارش، ارغندیوال نیز در پاسخ به این خواسته حکمتیار تاکید کرده است که تنها در صورتی حاضر به حساب دهی است که حکمتیار نیز درباره امتیازاتی که از ناحیه این حزب در چهار دهه گذشته دریافت کرده، پاسخگو باشد.

وی تصریح کرد حاضر به پذیرش حکمتیار به عنوان رهبر حزب اسلامی است اما با مواضع اطرافیان و پسر وی مخالف است.

این منبع اظهار داشت ارغندیوال پیشنهاد کرده است که برگزای انتخاباتی شفاف و عادلانه در حزب اسلامی نیز می‌تواند رهبری این حزب را تعیین کند.

به گفته این منبع، اختلافات بین ارغندیوال و حکمتیار به این دلیل افزایش یافته است که حکمتیار تلاش دارد تا پسرش «حبیب‌الرحمان حکمتیار» را رهبر بعدی حزب اسلامی تعیین کند.

همچنین ارغندیوال به حکمتیار گفته است که هرگز پسر وی را به عنوان رهبر حزب اسلامی نخواهد پذیرفت و رهبری این حزب باید از طریق انتخابات مشخص شود.

گفته می‌شود حکمتیار نیز به ارغندیوال هشدار داده است که اگر به مخالفت ادامه دهد سرانجام بسیار بدی در انتظارش خواهد بود و بهای سنگینی را برای این مخالفت پرداخت خواهد کرد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=15555