حکومت با دستگاه‌های بایومتریک زمینه تقلب را فراهم می‌کند

چهره سیاسی کشور می گوید که انتخابات پیشرو بحران ها و چالش های خود را دارد و عاری از تقلب نخواهد بود.

در حالیکه نگرانی ها از احتمال تقلب در انتخابات پارلمانی شدت گرفته، برخی گزارش ها نقل می کند که دستگاه های بایومتریک می تواند چندین رأی تکراری را در خود ثبت کند.

انتخابات پیشرو عاری از تقلب نیست

در همین حال «افضل حدید» چهره سیاسی و رئیس شورای ولایتی بلخ در گفت‌وگو با خبرگزاری صنا، می گوید: تقلب تقلب است چه دستی باشد، چه ماشینی و من باور دارم که انتخابات پیشرو بحران ها و چالش های خود را دارد و عاری از تقلب نیست.

حدید افزود: دولت در عرصه شفافیت انتخابات ناکام مانده است و طبعاً که عمل پیش از وقت ناقصی های خود را داشته می باشد.

دستگاه های بایومتریک به ولایات نرسیده است

وی تصریح کرد: با وجودی که مدت کم به برگزاری انتخابات مانده، اما تا هنوز در ولایت بلخ و دیگر ولایت ها دستگاه های بایومتریک توضیع نشده است.

رئیس شورای ولایتی بلخ گفت: بدون شک که عمل با این دستگاه های بایومتریک نیاز به آموزش دارد، اما در بلخ تا هنوز هیچ فردی این دستگاه را ندیده و روش عمل با آن را آموزش ندیده است.

حکومت با دستگاه های بایومتریک زمینه تقلب را فراهم می کند

افضل حدید با بیان اینکه حکومت با دستگاه های بایومتریک زمینه تقلب را فراهم می کند، افزود: دستگاه های بایومتریک مشکلات های خود را دارد و کسانی که از سوی کمیسیون انتخابات برای یادگیری دستگاه انتخاب شدند کار با این دستگاه را نمی فهمند و ما در روز انتخابات با یک بحران بزرگ مواجه خواهیم شد.

حدید در پایان سخنانش اظهار داشت: من امیدوار هستم که یک انتخابات عاری از تقلب داشته باشیم، برای ما رأی مهم نیست، آنکه رای می شمارد، مهم است.

این در حالیست که برخی نهادهای ناظر انتخابات می گویند: اگر این مسئولان کمیسیون انتخابات اراده قاطع برای برگزاری انتخابات شفاف داشته باشند و زیر تاثیر خواسته های حکومت و دیگر جریان ها و اشخاص نروند، با استفاده از همین تکنالوژی موجود می توانیم یک انتخابات نسبتا خوب داشته باشیم.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=45668