حکومت روی آتش بس با طالبان در روزهای عید قربان کار می کند

محمد اشرف غنی، رییس جمهور کشور می‌گوید که حکومت وحدت ملی روی طرح آتش‌‍بس با طالبان در روزهای عید قربان کار می‌کند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ ارگ ریاست جمهوری می‌گوید که اشرف غنی، عصر دیروز دوشنبه (۱۵ اسد) با  نماینده‌گان احزاب سیاسی در کاخ دیدار کرده و در مورد مسایل مختلف و به خصوص، آتش با طالبان صحبت کرده‌است.

رییس جمهور آتش بس حکومت و طالبان در روزهای عید سعید فطر را یک تجربه موفق خواند و گفت که روی آتش‌بس در روزهای عید قربان کار می‌شود.

از سوی هم، آقای غنی گفته‌است که حل بحران چهل سالۀ افغانستان، وظیفۀ هر افغان است و ثبات در کشور از راه انتقال قدرت با ارادۀ مردم می‌تواند به دست آید.

پیش از این،‌ محمد اکرم اخپلواک نماینده رییس جمهور در امور سیاسی و رییس دبیرخانه شورای عالی صلح نیز گفته بود که حکومت برای اعلام آتش بس در روزهای عید قربان آمادگی کامل دارد.

آقای اخپلواک گفته بود که آتش بسی که در روزهای عید فطر اعلام شد و مورد استقبال غیر منتظره مردم افغانستان قرار گرفت تجربه‌‌ای خوبی برای دولت بود و با توجه به آن، در روزهای عید قربان نیز اگر آتش بسی اعلام شود بر مبنای میکانیزم مشخص خواهد بود.

این درحالی‌ست که دولت افغانستان در جریان روزهای عید سعید فطر نیز با گروه طالبان آتش‌بس اعلام کرده بود که با استقبال گرم شهروندان کشور روبرو گردیده‌است.

در روزهای آتش‌بس، افراد گروه طالبان سلاح‌های شان را به زمین گذاشتند و به مرکز ولایت‌‎های افغانستان، سرازیر شده بودند. گفتنی‌ست که هرچند دولت افغانستان پس از عید سعید فطر، مدت آتش با گروه طالبان را تمدید کرد، اما آنان تاکید بر ادامۀ جنگ شان با نظام کردند.

باید گفت که در حال حاضر واضح نیست که آیا گروه طالبان در روزهای عید قربان آمادۀ آتش‌بس با دولت افغانستان هستند یا خیر.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=39659