حکومت وحدت ملی در شرایط فعلی بدیل ندارد/سران حکومت و ائتلاف‌ها باهم کنار بیایند

اعضای مجلس نمایندگان در جلسه‌ی عمومی امروز شان وضعیت فعلی کشور را نگران کننده خوانده و تاکید کردند که نظام فعلی بدیل ندارد و مردم افغانستان بیش از این حوصله‌ی جنگ و مهاجرت را ندارند و سران حکومت و ائتلاف‌ها باید از در تفاهم و تسامح باهم کنار بیایند و بیش از این برای شهروندان نگرانی ایجاد نکنند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ سید نادرشاه بحر از اعضای مجلس نمایندگان می‌گوید که کشور به صورت مشخص مسیر بحران را در پیش گرفته است و کسانی‌که در شکل‌دهی این بحران نقش دارند، هم خودشان را نابود می‌کنند و هم شهروندان افغانستان را.

همچنان عبدالرووف ابراهیمی رییس مجلس نمایندگان می‌گوید که حکومت وحدت ملی در شرایط فعلی بدیل ندارد و از سوی دیگر تشکیل ائتلاف‌های جدید در شرایط فعلی باعث نگرانی در میان مردم شده است و مجلس نمایندگان از سران ائتلاف‌ها و حکومت می‌خواهد که بحران را با تفاهم حل سازند و از تشدید بحران جلوگیری کنند.

در همین حال خانم نظیفه ذکی عضو مجلس نمایندگان می‌گوید که نظام فعلی بدیل ندارد و حکومت باید جلوی کسانی‌که از پول نظام فعلی تغذیه می‌کنند و در شرایط حساس فعلی، بر علیه نظام حرکت‌های تخریبی انجام می‌دهند را بگیرند.

وی تصریح کرد: « کسانی‌‎که در چوکات دولت کار می‌کنند و با پول دولت زندگی می‌گذرانند، و علیه دولت تخریب‌کاری می‌کنند، رییس جمهور باید دست این افراد را از کار کوتاه کند.»

از سوی دیگر همایون همایون معاون اول مجلس نمایندگان، تاکید می‌ورزد که ثبات سیاسی در کشور وجود ندارد و این باعث ایجاد ائتلاف‌های سیاسی شده است، اما این مسأله به هیچ عنوان بیانگر سقوط نظام نیست.

آقای همایون گفت: در تمام ملت‌ها مردم حق دارند در باره آینده‌ی شان تصمیم بگیرند و اگر ائتلاف‌های در کشور شکل گرفته است برای اصلاح نظام است.

ائتلاف‌های سیاسی چون«نجات افغانستان» و «محور ملی» پس از آن تشکیل شد که مهره‌های درشت در رهبری حکومت، رییس جمهور غنی را متهم به انحصار گرایی و استبداد کردند و مهم‌ترین خواسته‌های شان بازگرداندن صلاحیت‌های شخصیت‌های درجه یک حکومت، تطبیق توافق‌نامه حکومت وحدت ملی و ایجاد اصلاحات جدی در سیستم حکومتداری اند.‌

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=4642