ناتو نقشی در ممانعت از ورود جنرال دوستم به مزار شریف نداشته است

جنرال دوستم

ویلیام سالوین، یکی از سخنگویان نیروهای خارجی در افغانستان تحت عنوان حمایت قاطع به رهبری ناتو گفته است: این نیروها در تصمیم‌گیری درباره فرود یا جلوگیری از فرود هواپیمای جنرال دوستم دخیل نبوده‌اند.

به گزارش خبرگزاری صنا ، هرچند دفتر معاون اول رییس جمهور موضوع بازگشت آقای دوستم و ممانعت از نشست هواپیمای وی در میدان هوایی مزار شریف را تکذیب می کند اما یک منبع نزدیک به رئیس‌جمهور غنی به بی‌بی‌سی گفته است که بازگشت آقای دوستم به دلیل این که با حکومت مرکزی هماهنگ نشده بود، باعث ایجاد سوءظن شده بود.

سخنگوی ناتو در گفت‌وگو با خبرنگار بی‌بی‌سی گفته است: “بدیهی است که این جزو مأموریت نیروهای حمایت قاطع ناتو نیست. مأموریت ما آموزش، مشوره و همکاری با نیروهای امنیتی افغانستان است و این کاری است که ما می‌کنیم. به نظر می‌رسد، این یک مسئله داخلی افغانستان و یک مسئله سیاسی است و چیزی نیست که ما به راحتی درگیر آن شویم.”

سالوین در پاسخ به این سوال که آیا از آنان خواسته شده بود که اجازه فرود به هواپیمای حامل آقای دوستم داده نشود، گفت: “از ما درخواست شد که زنگ بزنیم و سعی کنیم برای معاون اول رئیس جمهوری اجازه بگیرم که نشست کند. ما رد کردیم که چنین زنگی بزنیم. چون باز هم این جزء کار ما نیست که در امور سیاسی افغانستان مداخله کنیم.”

سخنگوی ناتو درباره اینکه چه کسی این درخواست را مطرح کرده بود، گفت: “من این اطلاعات را ندارم. ولی می‌دانم که با فرمانده حوزه شمال ناتو، در مزارشریف تماسی گرفته شده و او رد کرده بود.”

شایعه بازگشت معاون اول رئیس‌جمهوری و جلوگیری از نشستن هواپیمای حامل او در میدان هوایی مزارشریف، موضوع داغ بحث در شبکه‌های اجتماعی در افغانستان شده و واکنش‌های زیادی را در پی‌داشته است.

عطا محمد نور، والی بلخ در شمال افغانستان در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشت که قرار بود شام روز دوشنبه (۲۶ سرطان/تیر) شماری از مسئولان و انجینران موسسه تیکای ترکیه به عنوان مهمانان خاص او به مزارشریف بیایند و کار اعمار خانقاه سلطان العلما بهاءالدین ولد، پدر مولانا جلال الدین محمد بلخی را افتتاح کنند.

نیروی حمایت قاطع ناتو نیز دیشب در صفحه رسمی خود نوشته بود: نیروهای آلمانی در قندوز از نشستن هواپیمای دوستم، معاون اول رئیس‌جمهوری افغانستان جلوگیری نکرده‌اند. دخالت در امور داخلی حکومت افغانستان به نیروهای حمایت قطع ربطی ندارد. این توییت اما پس از مدتی حذف شد

آقای نور افزوده که هواپیمای این افراد به دلیل مشکل فنی نتوانست در میدان هوایی بین‌المللی مولانا جلال الدین محمد بلخی، نشست کند و بنابراین برگشت.

آقای نور نوشته که خبرهای پخش شده در شماری از رسانه‌ها و صفحات اجتماعی مبنی بر این که هواپیمای حامل آقای دوستم معاون اول ریاست جمهوری به میدان هوایی بلخ اجازه نشستن پیدا نکرد، عاری از حقیقت است و معاون اول ریاست جمهوری در حال حاضر در ترکیه بسر می‌برد.

دفتر معاون اول ریاست جمهوری افغانستان هم خبر بازگشت آقای دوستم به افغانستان و برگشتش از فضای هوایی ولایت بلخ به ترکیه را “غیر واقعی” دانسته و رد کرده است.

در خبرنامه این دفتر آمده که آقای دوستم هنوز در شهر انقره ترکیه بسر می‌برد و برای بازگشت به افغانستان در چند روز آینده، تصمیمی نگرفته‌ است.

از سوی دیگر اما یکی از سخنگویان آقای دوستم گفته که تایید می‌کند، جنرال دوستم در هواپیما بوده و اجازه نشستن نیافته است.

او گفته است: “همه ما دیشب بیدار بودیم. به دفاتر جنبش آمده بودیم و نگران بودیم. امروز صبح ساعت شش من با جنرال تلفنی از ترکیه صحبت کردم و او فقط گفت که تا دو سه روز دیگر بر می‌گردد. نگفت از چه راهی. فقط گفت جوانان جنبش با جوانان جمعیت و پیرهای جنبش با پیرهای جمعیت هماهنگی لازم کنید برای برگزاری یک مراسم بزرگ برای اعلام ائتلاف.”

ارگ ریاست جمهوری افغانستان گفته که هیچ مانع و مشکلی برای بازگشت آقای دوستم وجود ندارد.

یک منبع در ارگ ریاست جمهوری گفته که آقای عطامحمد نور با دو هزار نفر از هوادارانش در میدان هوایی مزارشریف رفته بودند.هواپیمای آنها به دلیل مشکل فنی نتوانست فرود آید. “هر خطایی که بوده، بین خود آنها است”.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=4585