دیپلومات های امریکایی در امور داخلی افغانستان مداخله نکنند

 دفتر مطبوعاتی جنرال دوستم ؛ معاون اول ریاست جمهوری اسلامی افغانستان، با صدور اطلاعیه ای به اظهارات اخیر رییس جمهور غنی و شارژدافیر سفارت امریکا به شدت واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری صنا ،  در اطلاعیه دفتر معاون اول رییس جمهور آمده است: “اخیرا طی نشست ها و کنفرانس های مطبوعاتی ابراز نظرهای غیر مسئولانه یی در مورد جلالتمآب الحاج ستر جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری اسلامی افغانستان صورت گرفته که واکنشهایی را در جامعه پدید آورده است، که قابل دقت و تامل میباشد.”

دفتر معاون دوم رییس جمهور در واکنش به سخنان آقای غنی در خصوص سفر جنرال دوستم به ترکیه می گوید: “جلالتمآب رئیس جمهور کشور در کنفرانس مطبوعاتی مورخ بیست سرطان سال جاری با اشاره به سفر معاون نخست ریاست جمهوری به کشور دوست و برادر ترکیه اذعان داشته که این سفر به استیذان لوی سارنوالی صورت گرفته است که این موضوع عاری از حقیقت بوده بر مبنای مواد قانون اساسی افغانستان لوی سارنوالی از همچو صلاحیت برخوردار نمی باشد.

جنرال دوستم در خصوص ادعای احمد ایشچی نیز می گوید: نظر به ادعای مدعی در مورد پرسش از یکتعداد سربازان بخاطر روشنی قضیه مطروحه همکاری صورت گرفته که این موضوع در اداره سارانوالی مربوطه تحت بررسی قرار گرفته و محول محکمه شده است که هیچ ربطی به شخص معاون اول ریاست جمهوری ندارد.

این خبرنامه می افزاید:  شارژدافیر سفارت ایالات متحده امریکا در کابل روز گذشته طی کنفرانس مطبوعاتی خواهان پیگیری قضیه متذکره گردیده است. در حالیکه افغانستان دارای نهادهای عدلی و قضایی مستقل بوده و رسیدگی به همچو موضوعات در قوانین نافذه کشور صراحت کامل دارد.

همچنین تاکید شده است: ابراز نظر غیر مسئولانه دیپلمات های خارجی در چنین مواردی باعث تشویش و مایه نگرانی مردم افغانستان میگردد.

دفتر معاون اول رییس جمهور با اشاره به نقش امریکا در مبارزه با هراس افگنی ، کنایه وار می افزاید: مطمئن هستیم که ایالات متحده امریکا هیچ گروهی و قومی را بر گروه و قوم دیگر ترجیح نمیدهد. در این مقطع زمانی بهتر است که به منافع بزرگ ملی و میهنی پرداخته شود. تعقیب سیاست های ناکارآمد حذف به به نفع کشور و دوستان بین المللی ما نخواهد بود.

در پایان خبرنامه آمده است: با درنظرداشت شرایط حساس کشور و رفع نگرانی های اخیر جامعه بین المللی ایجاب میکند بجای پرداختن به همچو مسایل حاشیه ای اقدامات سودمند و گامهای ارزشمند عملی در راستای آوردن اصلاحات در نحوه حکومتداری و تقویه حاکمیت قانون برداشته شود. تا قناعت مردم افغانستان و دوستان بین المللی فراهم گردد.

این اطلاعیه در حالی منتشر می شود که هوگو لارنس، سرپرست سفارت امریکا در کابل، گفت: کشورش مانند جامعۀ جهانی و مردم افغانستان از پیگرد این قضیه و اقدامات احتمالی عدلی در این خصوص پشتیبانی می‌کند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=4267