واکنش رئیس جمهور به حمله پولیس بر معترضان

ریاست جمهوری کشور به حمله شبانه پولیس بر معترضان در شهر کابل واکنش نشان داده و از نهادهای امنیتی خواسته تا کسانی که در این حمله به مردم شلیک کرده اند را شناسایی کنند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ نیروهای امنیتی، نیمه های شب دوشنبه (۲۹ جوزا) بر معترضان در شهر کابل حمله کردند و خیمه های تحصن آنان را برچیدند. اما این اقدام نیروهای امنیتی با واکنش معترضان روبرو شد و بار دیگر پولیس با تحصن کنندگان درگیر شد.

به گفته معترضان در این درگیری شبانه نیروهای امنیتی و تحصن کنندگان، دو معترض کشته و ۲۷ معترض دیگر زخمی شدند.

اما حال ریاست جمهوری با نشر اعلامیه ای گفته است که تظاهرات مسالمت آمیز، مدنی و در چوکات قانون، حق شهروندان کشور است.

پس از رویداد های اخیر تروریستی، شماری از هموطنان ما با راه اندازی تظاهرات و برپایی خیمه ها، مطالبات مدنی خویش را مطرح کردند.

در اعلامیه آمده، پس از تلاش‌های اعضای شورای ملی و تقاضای اقشار مختلف باشندگان کابل، نیروهای امنیتی شب گذشته اقدام به جمع آوری خیمه معترضین نموده است.در جریان جمع آوری خیمه با تاثر فراوان یکتن از معترضین جان اش را از دست داد و شمار دیگری مجروح گردیدند.

اعلامیه افزوده:”رییس جمهور غنی ضمن ابراز تاثر عمیق بخاطر رویداد متذکره، یکبار دیگر بر حق مدنی شهروندان مبنی بر تظاهرات مسالمت آمیز و آزادی های مدنی تاکید می کند و به مسئولین هدایت داده است تا جزئیات رویداد شب گذشته را بررسی نموده و مسببین آنرا شناسایی و در مطابقت به قوانین نافذۀ کشور، مجازات نمایند”.

گفتنی است که تحصن کنندگان نیز پس از این حمله نیروهای امنیتی در یک نشست خبری، حمله شبانه نیروهای امنیتی بر خیمه های شان را اقدامی غیرقانونی و خلاف ارزش های حقوق بشری خوانده و تاکید کردند که آنان هرگز تسلیم این گونه زورگویی های حکومت نخواهند شد و تا تحقق خواسته های برحق شان میدان های عدالت خواهی را ترک نخواهند کرد.

در همین حال کمیسیون مستقل حقوق بشر و مجلس سنا کشور نیز این حمله نیروهای امنیتی را به شدت محکوم کردند. داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی نیز حمله شبانه نیروهای امنیتی بر معترضان را تکان دهند خواند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=3097