صلح در افغانستان محور دیدار داکتر عبدالله و جان مک کین

داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان،دیروز (سه شنبه) در دفتر کارش (کاخ سپیدار)، با هیأتی از سناتوران امریکایی تحت ریاست جان مکین دیدار و ملاقات کرد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ در آغاز، سناتوران امریکایی دربارۀ سفرشان به پاکستان به رییس اجراییه کشور معلومات ارایه کردند.

جان‌مکین رییس هیأت سناتوران امریکایی، با بیان این‌که مقامات پاکستانی در خصوص همکاری با افغانستان اعلام آماده‌گی کردند، گفت که پاکستان باید در زمینۀ تأمین صلح و مبارزه با هراس‌افگنان با افغانستان همکاری کند.

او افزود که روابط ما با پاکستان این‌گونه ادامه پیدا کرده نمی‌تواند. لیندسی گراهام عضو دیگر هیأت سناتوران امریکایی گفت که وضعیت کنونی در منطقه قابل قبول نیست. اگر پاکستان تغییر کند، مکافات خواهد شد و اگر تغییری در پالیسی این کشور رونما نگردد، مجازات خواهد گردید.

آقای گراهام ابراز امیدواری کرد که انتخابات پارلمانی افغانستان در سال ۲۰۱۸ میلادی برگزار شود.

در ادامه، رییس اجراییه کشور، با اشاره به وضعیت داخلی کشور گفت که فاصله میان مردم و حکومت بیشتر شده و باید اقداماتی در راستای جلب حمایت مردم صورت گیرد.

داکتر عبدالله عبدالله افزود که وضعیت کنونی باید تغییر کند، مردم از وضعیت خسته شده‌اند و دیگر اوضاع کنونی را بر نمی‌تابند.

داکتر عبدالله عبدالله از تعهد حکومت برای برگزاری انتخابات در سال ۲۰۱۸ سخن زد و تأکید کرد که راهی جز برگزاری انتخابات وجود ندارد.

رییس اجراییه کشور در بخش دیگر سخنانش با اشاره به اظهارات هیأت سناتوران امریکایی دربارۀ سفرشان به پاکستان، گفت که باید بر پاکستان فشار آورده شود تا از حمایت گروه‌های هراس‌افگن دست بردارد.

داکتر عبدالله عبدالله با اشاره به تماس‌های کشورهای منطقه با طالبان گفت که منابع تمویل و حمایت گروه‌های هراس‌افگن، مواد مخدر، منابعی غیرحکومتی و کشور همسایۀ ما پاکستان می‌باشد.

رییس اجراییه کشور گفت که دیگر کشورهای منطقه با وجود این‌که تماس‌هایی را با طالبان برقرار کرده‌اند، اما هرگز منافع خویش را در حاکمیت طالبان بر جغرافیای افغانستان نمی‌بینند.

عبدالله عبدالله به تلاش‌ها در عرصۀ حکومت‌داری اشاره کرد و گفت که اوضاع نابسامان امنیتی، حکومت وحدت ملی را از پرداختن به حوزه‌های دیگر به خصوص عرصۀ اقتصادی غافل نساخته است.

رییس اجراییه کشور ابراز داشت که اگر ما بی‌ثباتی سیاسی در کشور را خاتمه بدهیم، زمینۀ سرمایه‌گذاری و ایجاد فرصت در راستای توسعۀ اقتصادی فراهم خواهد شد.

داکتر عبدالله در پایان اعتراضات مدنی را حق مشروع شهروندان خواند و گفت: ما منتظر نتیجۀ تحقیقات بی‌طرفانه در خصوص عاملان شلیک به روی معترضان هستیم.

رییس اجراییه حکومت وحدت ملی تأکید کرد: با کسانی‌که به روی مظاهره‌کننده‌گان شلیک کرده‌اند، برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=3817