خواستار بازگشت جنرال دوستم به افغانستان و آزادی نظام الدین قیصاری هستیم/ اگر اشرف غنی استعفا دهد، خلاء قدرت به وجود نخواهد آمد

سخنگوی حزب جنبش ملی با بیان اینکه زمان بازگشت جنرال دوستم به کشور تاکنون نهایی نشده، اظهار داشت که ما طرفدار اصلاح نظام و دوری از هر گونه مشکلات هستیم و در صورتیکه رئیس جمهور غنی توانایی ندارد و پاسخگو نیست، باید استعفا بدهد.

«بشیر احمد ته ینج» سخنگوی حزب جنبش ملی و نماینده مردم فاریاب در مجلس نمایندگان در گفت وگو با خبرگزاری صنا، اظهار داشت که معترضان خواستار بازگشت جنرال دوستم به افغانستان، آزادی نظام الدین قیصاری و بهبود وضعیت امنیتی هستند.

بازگشت جنرال دوستم و رهایی نظام الدین قیصاری کلید پایان اعتراضات است

ته ینج افزود: حکومت، معاون دوم ریاست جمهوری را مأمور گفتگو با جنرال دوستم کرده که بحث ها پیرامون خواست های ما همچنان ادامه دارد.

وی تصریح کرد که اگر حکومت به بازگشت جنرال دوستم و رهایی نظام الدین قیصاری موافقت کند، معترضان به اعتراضات خود پایان خواهند داد، در غیر آن دامنه این اعتراض ها گسترده خواهد شد.

اعتراض ها در ۶ ولایت جریان دارد

سخنگوی جنرال دوستم اظهار داشت: اعتراض معترضان اکنون در ۶ ولایت کشور جریان دارد که امروز دامنه آن به ولایت قندهار نیز رسیده است.

نماینده مردم فاریاب در ادامه گفت که بندرهای شیرخان و حیرتان و نیز دفاتر کمیسیون انتخابات در ولایت های تخار، بلخ، فاریاب، جوزجان و سرپل مسدود شده اند.

عدم توجه به خواست های معترضان سبب بسته شدن ادارات دولتی خواهد شد

بشیر احمد ته ینج تأکید کرد: در صورتیکه حکومت به خواست های ما لبیک نگوید، ما تمام ادارات حکومتی را در ولایات و ولسوالی ها مسدود خواهیم کرد.

ته ینج در پیوند به اعتراضات شهروندان در پیوند به بروز مشکلات بخاطر مسدود شدن شاهراه ها و بنادر، گفت: ما مردم خود را درک می کنیم، اما گزینه دیگری نداریم و اگر مردم ما یک افغانی متضرر شوند، حکومت یک هزار متضرر می شود.

اشرف غنی استعفا دهد

وی تصریح کرد: تا زمانیکه ما منابع عایداتی حکومت را قطع نکنیم، آنان به استبداد خود ادامه می دهد و روی همین مورد از مردم تقاضا داریم تا ما را درک کنند.

سخنگوی حزب جنبش ملی تأکید کرد که ما طرفدار اصلاح نظام و دوری از هر گونه مشکلات هستیم و در صورتیکه رئیس جمهور غنی توانایی ندارد و پاسخگو نیست، باید استعفا بدهد.

زمان بازگشت جنرال دوستم به کشور نهایی نشده است

بشیر احمد ته ینج افزود: چون که حکومت بر اساس توافقات به صورت ۵۰ – ۵۰ تقسیم شده، اگر رئیس جمهور استعفا دهد، خلاء قدرت به وجود نخواهد آمد.

ته ینج در پایان سخنانش پیرامون زمان بازگشت جنرال دوستم به کشور، گفت که تاکنون زمان برگشت آقای دوستم نهایی نشده و بحث ها در این مورد ادامه دارد.

این گفته ها در حالی مطرح می شود که از ۱۱ روز به این سو اعتراض ها در پیوند به بازداشت نظام الدین قیصاری در ولایت های شمال ادامه دارد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=37282