داکتر عبدالله از تشکیل هیأتی برای بررسی قضیه ولسوالی لعل و سرجنگل خبر داد

ریاست اجرایی کشور از تشکیل هیأتی برای بررسی قضیه تلفات غیرنظامیان در حمله نیروهای امنیتی برای دستگیری قوماندان علی‌پور، فرمانده نیروهای خیزش مردمی در ولسوالی لعل و سرجنگل ولایت غور خبر می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ داکتر عبدالله عبدالله با انتشار بیانیه‌ای، نسبت به این تلفات غیرنظامیان واکنش نشان داده است.

در این بیانیه به نقل از عبدالله آمده است: “با تأسف مطلع شدیم که در پی حوادث روزهای اخیر تعدادی از افراد ملکی در ولسوالی لعل و سرجنگل ولایت غور به شهادت رسیده‌ و تعدادی زخمی شده‌اند”.

به گفته وی، مردم صلح‌دوست و با عزت لعل و سرجنگل همیشه در کنار دولت و حکومت قرار داشته‌، از حکومت و دست‌آوردهای نظام، دفاع و حمایت کرده‌اند و سزاوار خدمت و حمایت می‌باشند.

رییس اجرایی خاطرنشان کرد که برای بررسی حادثه ولسوالی لعل و سرجنگل، هیأتی از مرکز تعیین گردیده تا قضیه را به صورت همه‌جانبه بررسی نماید.

وی افزوده، بعد از ارزیابی همه‌جانبه حادثه و شناسایی مسوولین و عاملان قضیه، تصامیم لازم اتخاذ می‌گردد و مردم نیز در جریان گزارش و تصمیم هیأت قرار می‌گیرند.

این در حالی است که پیش‌تر محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی حکومت نیز در یادداشتی تصریح کرد: “سرانجام ارگ نشینان کینه‌جو به آرزوى اصلى خود رسیدند؛ حضور على‌پور، فرمانده خیزش مردمى در لعل و سرجنگل بهانه‌اى مناسبى شد براى لشکرکشى به هزارجات و لگدمال کردن مردمى که ٢٠ سال براى استقلال کشور جهاد و مقاومت کردند و قریب ٢٠ سال دیگر براى دموکراسى و عدالت ایستادگى کردند”.

وی بار دیگر از حکومت خواسته که مناطق هزاره‌جات را ناامن نکند و لشکرکشى را خاتمه دهد.

مقام‌های محلی تأیید می‌کنند که در حمله بامداد روز گذشته(شنبه، ۱۴ میزان) برای دستگیری قوماندان علی‌پور در ولسوالی لعل ولایت غور، ۷ غیرنظامی به شمول زنان جان باخته‌اند؛ هرچند منابع محلی آمار این تلفات را بیش از ۱۰ تن عنوان می‌کنند. هم‌چنین چندین تن دیگر در نتیجه این درگیری‌ زخمی‌ شده‌اند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=45411