درگیری داعش با طالبان برای رسیدن به غار توره بوره در ننگرهار

به گزارش خبرگزاری صنا به نقل از صدای امریکا، قاری هجرت‌الله ولسوالی پچیراگام می‌گوید جنگ‌جویان داعش برای رسیدن به پناه‌گاه‌های غار توره‌ بوره، این جنگ را با طالبان آغاز کرده‌اند که هنوز جریان دارد.

ولسوال پچیراگام گفته‌است جنگ در ساحۀ صمدخیل، جایی که در نزدیک غار مشهور توره‌بوره موقعیت دارد، جریان دارد.

در همین حال فقیر‌الله، یکی از باشنده‌گان ولسوالی پچیراگام به صدای امریکا گفته‌است که داعش برخی از مناطق را از زیر ادارۀ طالبان خارج کرده و حالا جنگ در صمدخیل جریان دارد و غار توره‌بورده در چند کیلومتری آن موقعیت دارد.

اما عطاءالله خوگیانی، سخن‌گوی والی ننگرهار با آن‌که درگیری این دو گروه را رد نکرده، گفته‌است که جنگ اکنون پایان یافته‌است.

این در حالی‌ست که غار توره‌بوره یکی از پناه‌گاه‌های کلیدی در زمان رژیم طالبان و از آخرین ساحاتی بود که طالبان تا پایان در آن علیه نیروهای ایتلاف بین‌المللی مقاومت کردند.

از سویی، به تازه‌گی امریکا بزرگ‌ترین بم غیر هسته‌یی یا مادر بم‌ها را در ولسوالی اچین علیه گروه داعش استفاده کرد که گفته شد چندین تونل این گروه تخریب شد و به نظر می‌رسد جنگ‌جویان داعش در صدد انتقال پناه‌گاه‌‎شاه به غار توره‌ بوره هستند.

هرچند حکومت افغانستان می‌گوید شمار گروه تروریستی داعش در پی حمله‌های هوایی و زمینی نیروهای افغان و عملیات‌های هوایی نیروهای خارجی به حد اکثر کاهش یافته‌است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=2216