درگیری فزیکی در مجلس در پی اظهارات لطیف پدرام

در پی اختلاف بر سر حوزه ای شدن انتخابات غزنی، درگیری لفظی و فزیکی میان نمایندگان مجلس رخ داد و در نتیجه نشست علنی مجلس مختل شد.

به گزارش خبرگزاری صنا، این درگیری پس از اظهارات عبدالطیف پدرام، نماینده مردم بدخشان در مجلس در مورد حوزه‌ای شدن انتخابات ولایت غزنی به وقوع پیوست.

آقای پدرام گفت که انتخابات در غزنی از سوی «بعضی حلقات فاشیست» حوزه‌بندی شده و این کار خلاف قانون است.

این اظهارات آقای پدرام واکنش تند برخی نمایندگان دیگر را به همراه داشت و این نمایندگان پدرام را متهم کردند که به قوم پشتون توهین کرده است که در نهایت منجر به درگیری لفظی و سپس فزیکی شد.

هنگامی که آقای پدارم از خود دفاع می‌کرد، برخی نمایندگان بر او حمله کردند که با ممانعت برخی نمایندگان دیگر مواجه شد و نشست عمومی امروز از سوی عبدالرووف ابراهیمی، رییس مجلس ختم اعلام شد.

کمیسیون انتخابات دیروز اعلام کرد که انتخابات پارلمانی در ولایت غزنی به صورت حوزه‌ای برگزار می‌شود.

حفیظ الله هاشمی؛ یکی از اعضای این کمیسیون گفت که براساس آخرین تصمیم کمیسیون انتخابات افغانستان قرار است که این ولایت به سه حوزه انتخابی تقسیم شود.

او گفت که این روند باعث می‌شود تا همه مردم سهم خود را در انتخابات داشته باشند، به‌خصوص کسانی که به روند برگزاری انتخابات در این ولایت اعتراض داشتند.

در انتخابات قبلی پارلمانی به دلیل اینکه شماری از ولسوالی‌های ولایت غزنی ناامن بودند، ۱۱ نماینده ولایت غزنی همه از یک قوم به پارلمان افغانستان راه یافتند و سایر اقوام ولایت غزنی نماینده‌ای در پارلمان نداشتند.

این روند باعث شد که شماری از افراد از ششم ثور امسال در مقابل دفتر کمیسیون انتخابات در شهر غزنی چادر زده و نمایندگی کمیسیون انتخابات افغانستان را در این ولایت عملا تعطیل کنند.

نمایندگان مردم غزنی در مجلس نیز دیروز در نشست با این تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات مخالفت کردند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=35326