در پیوند به تیراندازی به معترضان از ۹۰ نفر به شمول فرماندهان ارشد نیروهای امنیتی تحقیق انجام شد

لوی سارنوالی کشور می‌گوید که در پیوند به تیراندازی به معترضان در ماه جوزا از ۹۰ نفر به شمول فرماندهان ارشد نیروهای امنیتی تحقیق صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ جمشید رسولی سخنگوی این نهاد گفته است: در جمع افرادی که از آنها تحقیق شده است فرمانده پلیس کابل، معاونین او، رییس تحقیقات جنایی و فرمانده گارنیزیون کابل نیز شامل اند.

او همچنان یاد آوری کرده است که در جمع این افراد شاهدان این رویداد نیز شامل بوده و نتیجه تحقیق به زودی اعلام می‌شود.

پس از حمله انفجاری تانکر فاضلاب در ۱۰ جوزا در چهار راهی زنبق که منجر به کشته شدن بیش از ۱۰۰ تن و زخمی شدن صدها تن دیگر گردید،اعتراضات اجتماعی در محور فعالان مدنی و سیاسی شکل گرفت و به دنبال آن در دوازدهم جوزا تظاهراتی در نزدیکی ارگ ریاست جمهوری برگزاری شد.

این تظاهرات به خشونت کشیده شد و افراد پلیس به تظاهر کنندگان تیر اندازی کردند که در نتیجه‌‎ای آن به گفته معترضان ۸ تن کشته شدند و ۱۱ تن دیگر زخمی گردیدند.

همچنان در جریان خاکسپاری یکی از قرنیان ( سالم ایزدیار) حمله انتحاری صورت گرفت نیز چند تن جان باختند.

پس از این رویدادها، معترضان حرکت اعتراضی شان را «جنبش رستاخیز تغییر» نام گذاری کردند و در نقطه‌های مختلف شهر کابل خیمه‌های تحصن برپا کردند.

در جریان جمع آوری خیمه‌های تحصن کنندگان از سوی پلیس نیز دو تن از معترضان کشته شدند.

حکومت در پی این دو رویداد خشونت با معترضان، اعلام کرد که تحقیق همه جانبه صورت می‌گیرد.

جنبش رستاخیز اعلام کرده که خواهان شناسایی و مجازات عاملان این خشونت و نیز برکناری معصوم استانکزی رییس امنیت ملی، حنیف اتمر مشاور شورای امنیت ملی، تاج محمد جاهد وزیرداخله و نیز استعفای رهبران حکومت وحدت ملی می‌باشد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=3867