در ۹ ماه گذشته، بیش از ۸ هزار غیرنظامی در افغانستان کشته و زخمی شده‌اند

هیئت معاونیت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) اعلام کرده است که تنها در ۹ ماه گذشته، بیش از ۸ هزار غیرنظامی در افغانستان کشته و زخمی شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ یوناما در یک بیانیه مطبوعاتی برخی ارقام کلیدی را که نشان دهنده تأثیرات فعالیت های ضد دولتی در افغانستان است، منتشر کرد.

در این بیانیه اشاره شده که در سال جاری، حملات منجر به تلفات ۸ هزار و ۵۰ غیرنظامی گردیده که از آن جمله ۲ هزار و ۷۹۸ تن کشته و ۵ هزار و ۲۵۲ تن زخمی گریده اند.

در این گزارش،‌ آمار تلفات غیرنظامیان در ۹ ماه گذشته در افغانستان نشان‌دهنده رقم بالای تلفات غیرنظامیان به گونه دوامدار است.

همچنین، در این گزارش آمده است که تلفات غیرنظامیان در ننگرهار برای اولین‌بار از کابل بیشتر شده است. گزارش یوناما می‌گوید که استفاده از مواد انفجاری جاگذاری‌شده توسط “عناصر ضد حکومت” عامل اصلی تلفات غیرنظامیان بوده است.

نمایندگی سازمان ملل در افغانستان افزوده است که مخالفان مسلح مشخصا غیرنظامیان از جمله اقلیت‌های قومی و مذهبی را هدف گرفته‌اند.

موضوع تازه‌ای که در گزارش یوناما به آن اشاره شده افزایش تلفات در ولایت شرقی ننگرهار است. یوناما می‌گوید برای اولین‌بار تلفات غیرنظامیان در ننگرهار از کابل بیشتر شده است.

در این گزارش درباره تلفات غیرنظامیان در این ولایت آماری ارائه نشده، اما گفته شده است که نسبت به یک سال قبل دو برابر افزایش یافته است.

یوناما افزوده است که از آن‌جا که هیچ راه حل نظامی برای پایان دادن به جنگ افغانستان وجود ندارد، این نهاد خواهان حل و فصل فوری و صلح‌آمیز جنگ است.

سازمان ملل متحد از مخالفان مسلح دولت افغانستان خواسته است که هدف قراردادن غیرنظامیان را هر چه زودتر متوقف کنند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

55 − 45 =

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=45695