دیدار جیمز متیس با سران حکومت/ پروسه صلح افغانستان، محور این دیدار بود

محمداشرف غنی، ریاست جمهوری کشور و جمیز متیس وزیر دفاع امریکا در ارگ ریاست جمهوری دیدار و پیرامون پروسه صلح افغانستان بحث و گفتگو کردند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری، بعد از ظهر امروز سه‌شنبه (۲۲ حوت) با نشر خبرنامه ای گفته است که آقای غنی و متیس امروز با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند.

در خبرنامه ارگ آمده:”هر دو جانب در رابطه به پروسه صلح با طالبان، گفتگوی دولت با دولت با پاکستان، مبارزه با تروریزم در افغانستان و منطقه، مبارزه با مواد مخدر و تامین امنیت انتخابات صحبت کردند”.

در دیدار امروز، داکتر عبدالله عبدالله، محمد حنیف اتمر، وزیر دفاع و شمار دیگر از مقام های حکومت وحدت ملی نیز حضور داشتند.

شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخن‌گویی ریاست جمهوری گفته است:”رئیس جمهور غنی، وزیر دفاع ایالات متحده امریکا را بعد از ظهر امروز به حضور پذیرفت. هر دو جانب در رابطه به پروسه صلح با طالبان، گفتگوی دولت با دولت با پاکستان، مبارزه با تروریزم در افغانستان و منطقه، مبارزه با مواد مخدر و تامین امنیت انتخابات صحبت کردند.”

ارگ ریاست جمهوری گفته است که رییس جمهور در این دیدار گفته است: همانگونه که حکومت تعهد برای موفقیت پروسۀ صلح دارد، نیروهای امنیتی و دفاعی ما بخاطر دفاع از وطن و مردم به مبارزۀ شان ادامه می‌دهند.”

در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری آمده است که وزیر دفاع امریکا گفته است کشورش از پیشنهاد صلح افغانستان با طالبان و پیشنهاد گفتگوهای دولت با دولت با پاکستان در کنفرانس کابل را حمایت می‌کند.

اقای متیس در این دیدار افزوده است که پیشنهاد حکومت افغانستان در کنفرانس پروسۀ کابل در رابطه به صلح، نه تنها مورد حمایت امریکا قرار گرفته بلکه تمام جهان از آن حمایت می‌کند تا صلح در افغانستان تأمین گردد.

گفتنی است که جیمز متیس وزیر دفاع امریکا در یک سفر از پیش اعلام ناشده، صبح امروز وارد کابل شد.

آقای متیس قبل از سفر به کابل به خبرنگاران گفت که امریکا نشانه‌هایی را دریافت کرده که نشان می‌دهد طالبان علاقه‌مند گفتگوهای صلح اند.

وزیر دفاع امریکا تاکید کرد که گروه‌های کوچکی از طالبان و برخی از عناصر این گروه علاقه‌مند گفتگوهای صلح اند و این به معنای آن نیست که همه طالبان خواهان صلح اند.

 

 

 

 

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=24170