دیدار عبدالله عبدالله با معاون رئیس جمهور اندونیزیا/ گسترش روابط بین افغانستان و اندونیزیا محور گفت‌وگو

رئیس اجراییه حکومت وحدت ملی در دیدار با معاون رئیس جمهور اندونیزیا خواهان گسترش روابط بین دو کشور شد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ «عبدالله عبدالله» رییس اجراییه با «یوسف کالا» معاون رییس جمهور اندونیزیا در قصر معاونیت ریاست جمهوری دیدار کرد.

معاون رییس جمهور تشریف آوری رییس اجراییه و هیئت همراه ایشان را به اندونیزیا خیر مقدم و خوش‌آمدید گفت و علاوه کرد که افغانستان و اندونیزیا دو کشور دوست و برادراند و روابط میان دو کشور تاریخی و دیرینه است و افغانستان از نخستین کشورهایی بود که اندونیزیا را به رسمیت شناخت.

آقای کالا از این‌که رییس اجراییه با اتاق‌های تجارت و صنایع اندونیزیا ملاقات کرده ابراز خرسندی کرد و آمادگی کشورش را برای سرمایه‌گذاری، اعطای بورسیه‌های بیش‌تر و کمک افغانستان در زمینه ظرفیت سازی اعلان نمود.

ریس اجراییه کشور نیز روابط میان دو کشور را دیرینه و حسنه خواند و از نقش مثبت اندونیزیا و علاقمندی این کشور در تأمین صلح در افغانستان و میزبانی نشست سه جانبه علمای افغانستان،‌پاکستان و اندونیزیا قدردانی نمود. رییس اجراییه صلح و ثبات در افغانستان را به نفع صلح و ثبات جهانی و منطقه‌ای و گامی به سوی رفاه و توسعه اقتصادی خواند.

عبدالله عبدالله در ادامه صحبت‌های خود علاوه نمود که افغانستان خواهان گسترش روابط میان دو کشور و سرمایه‌گذاری شرکت‌های اندونیزیایی در افغانستان در بخش‌های معادن، احجار کریمه،‌انرژی، زیرساختارها و خدمات می‌باشد. رییس اجراییه موقعیت افغانستان را به عنوان نقطه‌ی وصل میان جنوب آسیا و آسیای میانه برای تجارت مهم خواند و گفت که از اتاق‌های تجارت و صنایع اندونیزیا دعوت کرده است تا از افغانستان دیدن نمایند.

عبدالله برای افزایش داد وستد تجارتی و مساعد شدن زمینه تبادله فراآورده‌های دو کشور خواهان ایجاد کارادور هوایی میان دو کشور و ایجاد مارکیت تولیدات اندونیزیایی در کابل و ایجاد مارکیت تولیدات افغانستان در جارکاتا گردید.

معاون رییس جمهور اندونیزیا با استقبال از پیشنهادات رییس اجراییه گفت که باید کارهای عملی توسعه تجارت و تقویت ظرفیت سازی میان دو کشور عملا آغاز گردد. شاگردان بیش‌تر باید به مراکز علمی-دانشگاهی اندونیزیا جذب گردند و نهادهای اندونیزیا عملا تربیه و آموزش کارمندان بخش‌های سکتوری به ویژه بخش معدن را آغاز نمایند.

معاون رییس جمهور همچنان علاوه کرد که کشورش افغانستان را در بخش ظرفیت سازی در اداره و حوزه‌ی معادن، گاز و نفت همکاری می‌کند و شرکت‌هایی اندونیزیایی باید برای مطالعه زمینه سرمایه‌گذاری به افغانستان بروند. معاون رییس جمهور همچنان آمادگی کشورش را برای تقویت برنامه‌های توانمندسازی زنان ابراز داشت.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=45143