رهبران طالبان و شبکۀ حقانی در افغانستان هستند

مقام‌های پاکستانی یک‌بار دیگر ادعا می‌کنند که رهبران طالبان و شبکۀ حقانی از آن کشور فرار کرده و اکنون در خاک افغانستان پناه‌گاه امن دارند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ نفیس ذکریا، سخن‌گوی وزارت امور خارجۀ پاکستان یک‌روز پیش گفته‌است به جز از شبکۀ حقانی دیگر گروه‌های مسلح به شمول طالبان پاکستانی، شبکۀ القاعده و گروه داعش هم در آن بخش‌هایی از افغانستان پناه‌گاه دارند که زیر ادارۀ حکومت نیست.

این در حالی‌ست که نه تنها افغانستان که شماری از کشورهای جهان به شمول امریکا نیز معتقدند رهبران گروه طالبان و شبکۀ حقانی در کشور پاکستان لانه دارند.

یک‌سال پیش خود سرتاج عزیز، مشاور امور خارجی پاکستان پذیرفت که رهبران طالبان با خانه‌واده‌های‌شان در پاکستان حضور دارند و اگر به روند صلح نپیوندند، از آن‌جا بیرون‌شان خواهند کرد، اما سپس آن را دوباره انکار کردند.

از سویی، پناه‌دادن به این گروه‌ها تنها یک بخشی از قضیه است و حکومت افغانستان باور دارد که پاکستان هراس‌افگنان را تجهیز و حمایت نیز می‌کند.

ینس ستولتنبرگ، دبیر کل ناتو هم پیش از این تاکید کرد که مشکل پناه‌گاه‌های امن مخالفان مسلح دولت افغانستان باید حل گردد.

او در نشست وزیران دفاع عضو ناتو هم‌چنان از موجودیت پناه‌گاه‌های امن هراس‌افگنان در پاکستان یادآوری کرد و یک هیئت کانگرس امریکا نیز در دیدارشان به مقام‌های افغان به چنین موضوع تاکید کرده از آوردن فشار به پاکستان یادآوری نمودند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=3975