رهبر شبکه حقانی دست داشتن در حملات خونین کابل را رد کرد

سراج الدین حقانی رهبر شبکه حقانی، مسوولیت حملات اخیر ترویستی در شهر کابل که دستکم ۱۵۰ شهید و ۴۵۰ زخمی برجای گذاشت را به عهده نگرفت.

به گزارش خبرگزاری صنا, سراج الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی که معاون هبت الله اخندزاده، رهبر گروه طالبان، نیز است در یک پیام صوتی گفته است که حملات انتحاری و انفجاری اخیر در کابل کار این گروه نبوده است.

رهبر شبکه حقانی این پیام صوتی را ناوقت یکشنبه به صدای امریکا فرستاده است. رهبر شبکه حقانی به صورت مشخص در مورد حمله مرگبار روز چهارشنبه (۱۰ جوزا) در چهارراهی زنبق شهر کابل، سه حملۀ انتحاری در مراسم جنازه سالم ایزدیار پسر محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا، حمله انفجاری در بیرون مسجد جامع هرات، صحبت کرده است.

در این حملات بیش از ۱۸۰ نفر شهید شد و بیش از ۵۰۰ نفر دیگر که اکثر غیر نظامیان بودند، زخمی گردید.

سراج الدین حقانی در این پیام صوتی گفته است “یقیناً که این کار امارت اسلامی طالبان نبوده است.”

رهبر شبکه حقانی در این نوار صوتی همچنین ادعا کرده است که آن گروه در فعالیت های دخیل نخواهد بود که برای غیر نظامیان بی گناه افغان، ضرر برساند.

تا حال هیچ گروه به شمول طالبان و گروه تروریستی داعش مسوولیت حملات کابل و هرات را بر عهده نگرفته اند.

حمله خونین چهارشنبه در شهر کابل توسط یک تانکر که حدود ۱۵۰۰ کیلو گرام مواد انفجار در آن جا به جا شده بود، صورت گرفت و یکی از مرگبار ترین حملات در ۱۶ سال گذشته در افغانستان به حساب می رود.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور کشور در جریان سخنرانی اش در کنفرانس بین المللی کابل گفت که در این حمله بیش از ۱۵۰ نفر شهید و ۳۵۰ نفر دیگر به شمول شهروندان خارجی، زخمی گردید.

ساعات پس از این حمله مرگبار کابل، ریاست امنیت ملی افغانستان، شبکه حقانی را مسوول این حمله قلم داد کرد و ادعا کرد که این حمله به کمک مستقیم استخبارات نظامی پاکستان یا ISI، صورت گرفته است.

ریاست امنیت ملی تا حال اسناد و شواهدی برای اثبات این ادعا ارائه نکرده است.

سراج الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی در این نوار صوتی همچنین گفته است که گروه طالبان تا زمانی به جنگ خود ادامه می دهد که همه نیرو های خارجی تحت رهبری ایالات متحده، از افغانستان خارج شوند.

رهبر شبکه حقانی همچنین حکومت افغانستان را متهم به ترویج سنت و ارزش های غربی در افغانستان کرده است که “بر خلاف اسلام” است.

حقانی در این نوار صوتی خطاب به افغان ها گفته است که زمانی فرا خواهد رسید که افغان ها جشن آزادی شان را از امریکایی ها و متحدین آنان تجلیل کنند—مثل که آنان جشن آزادی و استقلال شان را از انگلیس ها و روس تجلیل می کنند.

وزارت خارجه ایالات متحده از سال ۲۰۱۲ میلادی به این سو، شبکه حقانی را در فهرست گروه دهشت افگنی شناسایی کرده است.

در بیش از یک و نیم دهه گذشته، شبکه حقانی مسوولیت حملات مرگبار را در افغانستان بر عهده گرفته است.

مقامات ایالات متحده و افغانستان، سراج الدین حقانی را متهم به حملات خشونت بار در افغانستان می کنند و ادعا کرده اند که این شبکه به کمک استخبارات پاکستان حملات خود را در افغانستان طراحی و سازماندهی می کند.

اما حکومت پاکستان ادعای مقامات امریکایی و افغان را مبنی بر حملات از گروه های تندور و دهشت افگنی رد می کند.

اسلام آباد همچنین ادعا می کند که در سه سال گذشته، حکومت آن کشور “همه گروه های دهشت افگنی به شمول شبکه حقانی” را از مناطق قبایلی که هم مرز با افغانستان است، ریشه کن کرده است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=2565