رهبر طالبان از امریکا خواست تا به گونه مستقیم با این گروه وارد مذاکره شود

رهبر گروه طالبان در پیام عیدی خود از امریکا خواسته است تا به گونه مستقیم با این گروه وارد مذاکره شود.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ «ملا هبت الله آخندزاده» رهبر گروه طالبان در پیام عیدی خود گفته است که امریکا کشور ما را همچو یک پایگاه نظامی تحت اشغال خود داشته و حق اساسی زندگی (آزادی) ما را از ما سلب کرده است.

آخندزاده با تأکید به خروج نیروهای امریکایی از افغانستان٬ اظهار داشت که اگر واقعا مقامات امریکایی به حل صلح آمیز قضیهء افغانستان باور دارند پس باید مستقیما به میز مذاکرات حاضر شوند تا اینکه این اندوه اشغال که بیشترین زیان آن به مردم افغانستان و امریکا می رسد، از راه گفتگوها حل شود.

وی می گوید که بزرگترین اشتباه مقامات امریکایی اینست که در هر موضوع به زور متوسل می شوند مگر زور در هر جا نتیجه نمیدهد.

رهبر طالبان همچنین از تاجران و صاحبان کار خواسته است تا برای رشد اقتصادی کشور زراعت و مالداری را توسعه داده و فابریکه ها و کارخانه ها را ایجاد کنند.

در عین حال ملا هبت الله گفت که انتقال سفارت به شهر بیت المقدس توسط حکومت امریکا اقدامی است که دشمنی مقامات امریکایی با اسلام، امت اسلامی و شعائر اسلامی را بیشتر آشکار ساخت، ما این اقدام را با الفاظ بسیار شدید تقبیح می کنیم. قضیه قبله اول مسلمانان (الاقصی) را قضیهء امت اسلامی می پنداریم و شهر بیت المقدس را بخش جدا ناشدنی جهان اسلام می دانیم.

اما «عبدالخبیر اوچقون» معاون شورای عالی گفته است که پیام اخیر رهبر طالبان و خواست این گروه برای مذاکره با آمریکا، نمایانگر این است که طالبان استقلال ندارد.

این درحالی است که آتش‌بس موقت حکومت افغانستان با طالبان روز گذشته آغاز شد، اما همزمان با آن شماری از ولایات کشور دیروز شاهد درگیری شدید میان نیروهای امنیتی و این گروه بوده است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=33787