روز جهانی مبارزه علیه قاچاق انسان/افغانستان در فهرست کشورهایی با بیشترین قاچاق انسان

افغانستان با آنکه در فهرست کشورهایی که بیشترین قاچاق انسان در آن صورت می‌گیرد قرار دارد اما تاهنوز حکومت آماری دقیقی از شمار افرادی که قربانی قاچاق انسان در کشور می شوند را ندارد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ وزارت اطلاعات و فرهنگ، امروز یکشنبه (۸ اسد) به همکاری ریاست جمهوری و نهادهای ذیربط از روز جهانی مبارزه علیه قاچاق انسان در کابل تجلیل کرد.

کمال سادات معین امور جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ در این مراسم گفت، پدیده قاچاق انسان در سال‌های اخیر در افغانستان زیاد بوده اما حکومت و معینیت امور جوانان تلاش می‌کند که دامن این پدیده از افغانستان برچیده شود.

آقای سادات بیان داشت، هرچند حکومت در زمینه بازداشت قاچاقچیان و جلوگیری از قاچاق انسان دستاوردهایی داشته اما این دستاوردها بسنده نیست و باید بیشتر در این راستا کار شود.

همزمان با این، دواخان مینه پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری از همه‌ نهادهای مدنی، شهروندان و رسانه‌ها خواست که در زمینه قاچاق انسان با حکومت همکاری نموده و نیز در زمینه آگاهی دهی مردم توجه کنند.

در همین حال، احمد شبیر صافی مسوول موسسه امداد می‌گوید که تحقیقات آنها در زمینه قاچاق انسان در افغانستان نشان می‌دهد که فقر، بیکاری، کم سوادی و ناامنی از عمده‌ترین عوامل قاچاق انسان در افغانستان هستند. وی گفت که سطح قاچاق در افغانستان در حاضر بلند است و آگاهی مردم بسیار پایین است. وی تاکید کرد که حکومت باید در زمینه آگاهی دهی مردم تلاش کند.

آقای صافی می‌گوید که حکومت آمار و ارقامی که نشان بدهد سالانه چه تعدادی تحت تهدید قاچاق قرار دارند در دست ندارد. وی از حکومت خواست که آمار قاچاق انسان و تهدیدات آن را تهیه کند.

عبدالوحید هدایت مسوول اداره حمایت حقوق بشر در وزارت عدلیه در زمینه ارقام قاچاق انسان در افغانستان می‌گوید که حکومت تنها ارقامی را دارد که عملا با آن برخورد کرده است.

بر بنیاد گفته‌های آقای هدایت در سال ۱۳۹۵ به تعداد ۴۵۰ نفر از چنگ قاچاق‌بران رها شده اند و نیز ۸۷۷ مورد دستگیری از سوی حکومت در نهادهای عدلی ثبت شده است. آقای هدایت می‌گوید حکومت ارقامی را که نشان بدهد سالانه یا ماهانه چه تعداد انسان از کشور قاچاق می شوند را ندارد.

وی پدیده قاچاق را جهانی دانسته می گوید تنها راه کامیابی علیه این پدیده آگاهی دهی است . وی تاکید کرد که قرارست بزودی نشستی منطقویی در زمینه کنترول مرزها برای مبارزه با پدیده قاچاق انسان در کابل برگزار شود.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=5416