فیرهای هوایی، ترور دوباره «آمر صاحب» است/ بدون وحدت و همدلی به هدف نخواهیم رسید

رئیس اجراییه حکومت وحدت ملی، فیرهای هوایی و آزار و اذیت مردم را ترور دوباره احمدشاه مسعود خواند و تأکید کرد که مشکلاتی در روند انتخابات وجود دارد و کمیسیون انتخابات باید متعهد به برگزاری انتخایات شفاف باشد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ از هفدهمین سالروز شهادت احمدشاه مسعود قهرمان ملی افغانستان و هفتۀ شهید، دیروز (یک‌شنبه، ۱۸ سنبله) با حضور رهبران سیاسی، شخصیت‌های جهادی، وزرای کابینه، اعضای شورای ملی و صدها تن از شهروندان کشور در خیمۀ لویه جرگه گرامی‌داشت به عمل آمد.

در این مراسم «عبدالله عبدالله» رییس اجراییه حکومت وحدت ملی گفت که روز شهید را تبریک می‌گوییم. زیرا که قهرمانی شجاعت می‌خواهد و قابل تهنیت است. تجلیل از این روز برای نسل امروز و فردای ما بسیار با اهمیت است.

رییس اجراییه کشور از برهم‌زدن آرامش و نظم در پایتخت انتقاد کرد و گفت که اگر تجلیل از این روز، برای شهریان کابل، خاطره‌یی از فیرهای هوایی، راه‌بندان و برخورد نامناسب باشد؛ نه روح آمر صاحب این‌گونه بود، نه رفتارش و نه به هیچ کسی چنین اجازه‌یی می‌داد. اگر یک فیر هوایی می‌شد، آمر صاحب خود اقدام می‌کرد تا مانع آن شود. نمی‌گذاشت که هیچ کسی آرامش مردم را صدمه بزند.

وی افزود: خاطره‌یی را از زبان یک رهبر جهادی شنیدم که باری فیر هوایی شده بود. آمر صاحب آن فرد را احضار کرد و گفت چرا فیر کردی؟ مردم دیگری در این شهر نیستند؟ چرا آرامش و آسایش مردم را برهم می‌زنید؟ شخص قهرمان ملی به خاطی جزا تعیین کرد. ما متاسف هستیم که بنابر هر دلیل و احساساتی، به نام آمر صاحب چنین کارهایی انجام می‌شود.

عبدالله تصریح کرد که در حقیقت یک بار دیگر آمر صاحب را ترور می‌کنند. این ترور دوم آمر صاحب است. اگر آمر صاحب امروز می‌بود و این وضعیت را مشاهده می‌کرد، هرگز چنین اجازه‌یی نمی‌داد. کارهای ناشایست را نباید به آمر صاحب نسبت بدهیم.

عبدالله عبدالله گفت که نباید قهرمان ملی کشور را به یک قوم، ولایت و زبان خلاصه سازیم. اگر شهید احمدشاه مسعود مربوط به قریه، ولسوالی، ولایت و قوم شد، دیگر آن آمر صاحب که ما می‌شناسیم، نیست. روش و فکر قهرمان ملی چنین نبوده است. او به همۀ مردم افغانستان تعلق داشت. دامن زدن به مسایل قومی و زبانی سبب رنجش آمر صاحب می‌شود.

رییس اجراییه حکومت تصریح کرد: آمر صاحب حتا با دشمنانش سر صلح داشت. به طالبان هم صدای صلح بلند کرد. یک مرتبه حتا با ملاعمر و وزیر طالبان ملاعبیدالله دربارۀ صلح حرف زد. طالبان خواستند که شما سلاح‌تان را بگذارید، در تاجیکستان شهرت خوب دارید، امارت اسلامی را به تاجیکستان توسعه بدهید. آمر صاحب گفت: این صلح و راه حل نیست. اگر می‌خواهید درباره صلح صحبت کنیم. شما هم در بخش‌هایی از کشور هستید و جنگ بر سر پایتخت هم نیست. طالبان گفتند شما چه راهکاری برای صلح پیشنهاد دارید؟ آمر صاحب گفت که راهی را پیش بگیریم که مردم خودت تصمیم بگیرند و بر اساس رای مردم و انتخابات شفاف و عادلانه، حکومت شکل بگیرد. شما هم خود را برحق می‌دانید و ما هم. پس بگذارید که تصمیم دست مردم قرار گیرد. طالبان گفتند که ما اینقدر خون دادیم، حال این‌گونه صلح نمی‌کنیم. در برابر چنین فکر و اندیشه‌یی بود که ایستادگی شد. نه به خاطر قوم، نه به خاطر زبان و نه به خاطر منطقۀ خاص. حتا با بقیه شخصیت‌های افغانستان در سراسر جهان دست دراز کرد که بیایند و برای آینده کشور تصمیم بگیرند.

وی با اشاره به کنفرانس تاشکند در دورۀ مقاومت گفت که سه نکته در کنفرانس مورد تأکید قرار گرفت: جمع‌شدن مردم افغانستان دور یک محور و تقویت مقاومت؛ فشار آوردن بالای یک کشور معین که در آن وقت از طالبان حمایت می‌کرد و زمینه‌سازی برای لویه جرگه و انتخابات. آمر صاحب در راستای برگزاری انتخابات تلاش می‌کرد؛ اما هرگز در مذاکرات و صحبت‌هایش خواستار حضور خود در قدرت نبود. او می‌خواست مردم افغانستان در سایه عدالت باشد و حق تعیین سرنوشت‌شان را داشته‌ باشند و از حقوق خود برخوردار باشند.

عبدالله با اشاره به انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری پیش‌رو گفت که مشکلاتی در مسیر انتخابات وجود دارد. امیدواریم که به خواست‌های معقول و عملی احزاب و مردم توجه صورت گیرد. همه مردم انتخابات خوب و شفاف می‌خواهند. ما نباید یک باردیگر سرنوشت کشور را به مخاطره مواجه سازیم. کمیسیون و حکومت باید به برگزاری انتخابات شفاف متعهد باشند. تا جایی‌که به ما تعلق دارد، به این اصل متعهد هستیم.

رییس اجراییه با بیان این‌که وحدت ملی ضامن پیروزی ما در میدان صلح و جنگ است، گفت که بدون وحدت و همدلی به هدف نخواهیم رسید. اگر این صف پارچه شد، می‌بازیم. تروریزم دشمن همه است و با هیچ کسی سر آشتی ندارد و ما این را تجربه کردیم.

عبدالله عبدالله تصمیم‌گیری در مورد انتخابات را پیش از وقت دانست و گفت که به حیث یک شهروند این کشور زمانی تصمیم خواهیم گرفت که چه کنیم. البته با مشوره به مردم نه به فرمایش دو سه نامدار و تازه‌نام پیدا کرده.

رییس اجراییه تأکید کرد که از آمر صاحب درس‌های زیادی مانده است. آمر صاحب آدم با تدبیر، انسان با حوصله و آینده‌نگر بود. سیاست‌مدار و یا قومندان جنگی نبود که در سیاست یک فیر کند و به آن سوی سیاست عقب نشینی‌شان نماید و در جنگ هم یک حمله خود را کند و باز از یک کشور دیگر پیدا شود. قهرمان ملی این قسم جنگ نمی‌کرد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=42784