گفت‌وگو با سخنگوی طالبان پیرامون مذاکرات طالبان و مقامات امریکایی برای صلح افغانستان

سخنگوی گروه طالبان، دیدار نمایندگان این گروه با نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان را تأیید کرده و می گوید که نتیجه این مذاکرات بستگی به اراده امریکایی ها دارد.

در حالیکه نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان طی سفرهای به پاکستان، عربستان و دیدار با نمایندگان طالبان، به مذاکرات صلح و رسیدن به نتیجه خوشبین است، اما مقامات طالبان می گویند که این مذاکرات بستگی به اراده امریکا دارد.

در همین حال «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی گروه طالبان در گفت‌وگو با خبرگزاری صنا؛ می گوید: در گفت‌وگو با نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا مسئله خاتمه دادن به اشغال کشور زیربحث گرفته شده است.

مجاهد افزود: موضوع مذاکرات طالبان و مقامات امریکایی بستگی به اراده امریکایی ها دارد و اگر آنان بخواهند مسئله را عوض جنگ از طریق گفت‌وگو حل کنند، این مذاکرات نتیجه بخش خواهد بود.

وی در مورد محوریت گفتگوی طالبان با زلمی خلیل زاد اظهار داشت: گفتگوهای که در دیدار با نماینده امریکایی انجام شده، در آن مسئله خاتمه دادن به اشغال افغانستان و حل منازعه از طریق گفتگو مورد بحث بوده است.

سخنگوی طالبان در پیوند به دو تابعیتی بودن زلمی خلیل زاد و توانایی وی برای پیشبرد روند صلح، گفت: خلیل زاد به نمایندگی از وزارت خارجه امریکا با ما وارد گفتگو شده است و وی نماینده و یا عضو اداره کابل نیست.

ذبیح الله مجاهد افزود: اینکه خلیل زاد خواهد توانست در رسانیدن صلح مؤثر باشد یا خیر، مسئله اصلی اینست که اراده امریکایی ها چیست؟

مجاهد تصریح کرد: اگر امریکایی ها بخواهند که مسئله را عوض جنگ از طریق گفتگو با ما حل کنند، پس ممکن است، و هر کسی که نمایندگی از امریکایی ها می کند موفق خواهد شود، ولی اگر در اراده امریکا رسیدن به توافق و خاتمه اشغال نباشد پس نخواهد توانست به هدف مذکور برسد.

اخبار مرتبط:

امضای پیمان امنیتی با امریکا مایۀ ننگ برای حکومت افغانستان بود/ انتخابات یک پروسه جعلی است/ عملیات طالبان علیه داعش ادامه دارد

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=46029