سرور دانش: فرصت تغییر نظام انتخاباتی را نداریم

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری گفت خواسته های احزاب سیاسی مبنی بر تغییر نظام انتخاباتی قابل تامل است اما رسیدگی به مطالبات آنها، به فرصت بیشتری نیاز دارد.

به گزارش خبرگزاری صنا ، دانش گفت : حکومت، احزاب و جریان های سیاسی و تمام شهروندان کشور مسئولیت دارند با موانعی که سد راه برگزاری انتخابات می‌شود، مبارزه کنند.

معاون رییس جمهور دیروز چهارشنبه ۲۳ جوزا، در دفتر کارش با جان بس سفیر ایالات متحده امریکا دیدار کرد و در رابطه با انتخابات، صلح و سایر موضوعات مهم افغانستان گفتگو کردند.

آقای دانش مطالبات احزاب سیاسی را قابل دقت، تامل و بررسی دانست، اما گفت که اکنون فرصت رسیدگی به این مطالبات و تغییر نظام انتخاباتی کشور را نداریم.

سفیر امریکا در افغانستان در دیدار با معاون رئیس جمهور، نقش احزاب و جریان های سیاسی را برای حمایت از پروسه انتخابات و تشویق مردم برای رفتن به پای صندوق رای با اهمیت دانست و تاکید کرد که رسیدگی به خواست آنها مبنی بر تغییر نظام انتخاباتی، به فرصت بیشتر نیاز دارد.

آقای جان بس بر حمایت از انتخابات پارلمانی و شورای‌های ولسوالی تاکید کرد و گفت که عدم حمایت از انتخابات و بی‌توجهی برای تشویق مردم به شرکت در انتخابات، برای آینده افغانستان یک چالش و خطر است.

او حمایت دولت امریکا از برگزاری انتخابات سال جاری را اعلام کرد و گفت که دیگر همکاران بین المللی افغانستان نیز مردم افغانستان را در برگزاری انتخابات پیش رو یاری خواهند کرد.

تغییر نظام انتخاباتی و تغییر حوزه‌های انتخاباتی از جنجال‌های دوامدار اصلاحات انتخاباتی در کشور بوده اما مقامات حکومت اعلام کردند که برای تغییر حوزه‌ها و نظام انتخاباتی کشور نیاز به بررسی و زمان بیشتر است و انتخابات پارلمانی و شورای‌های ولسوالی سال جاری بر اساس سیستم رای واحد غیرقابل انتقال برگذار می‌شود و هر ولایت در آن یک حوزه انتخاباتی خواهد بود.

شماری از احزاب سیاسی کشور از حکومت می‌خواهند نظام انتخاباتی کشور را از رای واحد غیرقابل انتقال به نظام تناسبی تغییر دهد تا سهم احزاب سیاسی در انتخابات بیشتر شود.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=33906