برای تقویت قوای هوایی کشور ۶۸۰ میلیون دالر مصرف می‌شود

سفر اشرف غنی به هلمند

رئیس جمهور که امروز به هلمند رفته در جمع مقامات محلی و نیروهای امنیتی گفت که به زودی به منظور تقویت قوای هوایی کشور ۶۸۰ میلیون دالر به مصرف خواهد رسید.

به گزارش خبرگزاری صنا، محمد اشرف‌غنی؛ رئیس جمهور کشور، قبل از ظهر امروز به منظور غم‌شریکی با خانواده های شهدای رویدادهای اخیر در ولایت هلمند و بررسی وضعیت امنیتی آن ولایت، در راس یک هیات عالی رتبۀ دولتی عازم ولایت هلمند شد و در یک جلسه امنیتی با مقامات بلند پایه مرکز و ولایت هلمند شرکت کرد.

در آغاز این جلسه برید جنرال ولی محمد احمدزی قوماندان قول اردوی ۲۱۵ میوند گفت: باوجود اینکه دشمن در سال جاری تمام توان خود را به کار گرفت تا به هلمند فشار بیاورد، اما نیروهای امنیتی و دفاعی ما پاسخ دندان شکن به دشمن دادند و پلان های شوم آنان را خنثی کردند.

قوماندان قول اردوی ۲۱۵ میوند افزود: ولسوالی ناوه را از وجود دشمن پاک نمودیم و ولسوالی های مارجه، نادعلی و ناوه را با هم وصل کردیم.

وی گفت که عملیات ما زیر نام خالد بسیار موفق بود و وعده سپرد که مرحله های دیگر این عملیات نیز به موفقیت انجام خواهد یافت.

در ادامه محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان صحبت نمود و مراتب تسلیت و همدردی خویش را به خانواده های شهدای رویدادهای اخیر تروریستی ابراز کرده گفت که هدف سفرم ضمن تسلیت به خانواده های شهدا، تبریکی به منسوبین قول اردوی ۲۱۵ میوند است که در بازپس گیری ولسوالی ناوه تلاش کردند و دشمن را شکست دادند.

رئیس جمهور، عملیات های نظامی در ولسوالی های ناوه، نهرسراج، مارجه و نادعلی را که در آن نیروهای امنیتی و دفاعی از خود شهامت و دلیری نشان دادند، مورد ستایش قرار داد و گفت: این پیروزی نتیجۀ هماهنگی خوب میان ارگان های امنیتی و دفاعی بوده که بر اساس پلان منظم قول اردوی ۲۱۵ راه اندازی و موفق گردید.

رئیس جمهور غنی خاطرنشان کرد که حکومت در زمینه تمویل و تجهیز نیروهای امنیتی و دفاعی توجه زیادی را به خرج می دهد و بزودی به منظور تقویت قوای هوایی کشور ۶۸۰ میلیون دالر به مصرف خواهد رسید.

وی تعهد کرد که بالای تمام پیشنهادات آنان غور نموده و اقدامات عملی در این خصوص صورت خواهد گرفت.

بعداً رئیس جمهور کشور در مقر قول اردوی ۲۱۵ میوند در نشست جداگانه با بریدملان و افسران اشتراک کرد.

رئیس جمهور غنی خطاب به بریدملان و افسران گفت که به نمایندگی ملت، از شما و خانواده های تان تشکر می کنم که مانند شما، فرزندان دلیر تربیت کرده اند.

وی افزود که شما محافظان خاک و مردم هستید و با قربانی های تان، پنج نسل آینده را مصون ساخته اید.

رئیس جمهور اطمینان داد که حکومت به زندگی هر سرباز، بریدمل و افسر توجه دارد و پس از ارزیابی پیشنهادات شما، فیصله ها و اقدامات مناسب صورت خواهد گرفت.

همین گونه رئیس جمهور غنی طی نشست جداگانه، با سربازان قول اردوی ۲۱۵ دیدار کرد.

در این نشست حیات الله حیات والی هلمند صحبت کرد و ضمن ستایش از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، با اشاره به جنگ های اخیر که در اثر آن شماری از مردم از خانه های شان بیجا شده بودند، گفت که دشمن در جریان عملیات، مردم ملکی و خانه های آنان را سپر ساختند که سبب خسارات مالی و جانی گردید و مردم مجبور به ترک خانه های شان شدند.

والی هلمند با اشاره به عملکردهای بی رحمانۀ دشمن گفت: آنان در جاده های عمومی ماین گذاری می کنند که همه روزه جان پنج الی ده نفر را می گیرد. وی خواهان تسریع کار در روند احداث بند کجکی و پروژه های دیگر گردید که در اثر آن بیکاری کاهش خواهد یافت و جوانان به عوض جذب شدن به صفوف دشمن، در کارهای عمرانی مصروف خواهند شد.

برید جنرال ولی محمد احمدزی قوماندان قول اردوی ۲۱۵ میوند در این نشست، اطمینان داد که نیروهای امنیتی و دفاعی با مورال بلند در برابر دشمن می جنگند و هماهنگی خوبی میان این نیروها وجود دارد.

متعاقباً رئیس جمهور غنی خطاب به سربازان گفت که شما فرزندان صدیق این سرزمین هستید. فداکاری های شما تاریخ جنگ در ولسوالی های ناوه، نهرسراج و مارجه و مناطق دیگر را تغییر داده است.

رئیس جمهور گفت که در سال جاری به همکاری ماموریت حمایت قاطع و هماهنگی درست نیروهای امنیتی و دفاعی، از حالت دفاعی به حالت تعرضی برگشته ایم و پیروزی در جنگ ناوه مثال خوب این حالت است.

رئیس جمهور غنی تصریح کرد: در گذشته در این فصل بر نیروهای امنیتی و دفاعی ما فشار زیاد بود، مگر امسال برعکس دشمن تحت فشار قرار دارد.

وی افزود که نیروهای امنیتی و دفاعی باید انحصار مشروع استعمال قوه را به دست گیرند و بعداً این قوه را به گونه مشروع در مقابل دشمن استعمال کنند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد که تاخیر در پرداخت معاشات نیروهای امنیتی و دفاعی کشور قابل قبول نیست. هر سرباز باید اطمینان حاصل کند که معاشات اش به وقت معینۀ آن پرداخت می شود.

وی در رابطه به امتیازات ساحوی گفت که باید میان آنانی که عقب میز نشسته اند و آنانی که در خط مقدم جبهه می جنگند، تفاوت وجود داشته باشد و امتیازات خاص برای سربازان میدان نبرد در نظر گرفته شود.

رئیس جمهور در رابطه به تقاضای بریدملان که به افسری ارتقا کنند، گفت: در مرحله اول، صد تن آنان ارتقا می یابند.

وی افزود که باید تجربه جنگی شما، تجربه تحصیلی حساب شود و باور داشته باشید که از این تجربه شما استفاده شده و به چشم احترام به آن نگریسته می شود.

محمد اشرف غنی گفت که وزارت دفاع باید سیاست کادری را تعقیب کند، تا افراد شایسته به سطح رهبری ارتقا یابند.

رئیس جمهور در اخیر سخنانش، در رابطه به خانواده های بیجاشده گفت که ارگان های مربوطه در این خصوص با هماهنگی اقدام خواهند کرد و اطمینان داد که با قربانی های خویش این فصل تراژیدی تاریخ را بسته می کنیم و فصل جدید آبادی را می گشائیم.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=5232