رایزنی های هیئت پارلمانی پاکستان در کابل / رییس پارلمان افغانستان: پاکستان در مبارزه با تروریزم صادق نیست

یک هیئت نوزده نفری متشکل از اعضای پارلمان، نظامیان پیشین و سیاست‎ مداران پاکستانی، به منظور بهبود روابط سیاسی، بازرگانی و ترانزیتی افغانستان و پاکستان و گفتگو با مقامات دولتی و روسای شورای ملی، به کابل آمده است.

به گزارش خبرگزاری صنا : داکتر عبدالله عبدالله ؛ رییس اجرائیه امروز با هیئت پاکستانى از پارلمان و رسانه هاى این کشور در کابل دیدار و گفتگو نمود.

این هیئت، روز گذشته(شنبه، ۲۵ قوس) با اعضای ولسی جرگه در شورای ملی دیدار کردند.

رییس ولسی جرگه در دیدار با این هیئت گفته است که پاکستان در دوران جهاد، مردم افغانستان را کمک کرد، اما این کشور در پیکار با هراس افگنی صادقانه برخورد نکرده است واین کار سبب تیرگی روابط بین دو کشور شده است.

آقای عبدالرووف ابراهیمی بیان داشت:ما بار بار دروازه پاکستان را زده ایم و مقام های حکومت ما این کار را انجام داده اند و با وجود انتقادات ما برای رسیدن به صلح و بهبود روابط دو کشور، پاکستان اراده برای این کار نداشته است و ما خواستار بهبود روابط هستیم.

با این حال شازیه ماری، یک عضو پارلمان و وزیر پیشین فرهنگ پاکستان، در این دیدار، بر روابط نیک میان کابل و اسلام آباد تأکید ورزیده و ثبات افغانستان را یک نیاز در منطقه دانسته است.

رنا افضل خان، عضو دیگر پارلمان پاکستان اظهار داشت:ما نگرانی شما را با مقام های پاکستانی شریک میسازیم و باور داریم که هر دو کشور از هراس افگنی رنج میبرند و در سال های پیشین پیش از دو هزار انفجار در پاکستان صورت گرفته است و ارتش ما عملیات را برای نابودی هراس افگنان ادامه میدهند.”

در اخیر دو دعوت نامه رسمی را به پارلمان افغانستان سپرد و ازاعضای این مجلس خواست تا به پاکستان سفر نموده تا برای زمینه سازی روابط دو کشور تلاش های بیشتر صورت گیرد.

قرار است در هفتۀ پیش رو، نشستی میان نمایندگان پارلمان کشورهای پاکستان، ایران، چین و روسیه منظور بحث در بارۀ پیکاربا هراس افگنی، در اسلام آباد برگزارشود.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=15815