سفیر جدید امریکا در افغانستان کیست؟

رییس جمهور امریکا دونالد ترامپ، اخیرا یک دیپلومات کهنه کار این کشور را به حیث سفیر تازه‌ اش در افغانستان معرفی کرده ‌است.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ در بیانیه کاخ سفید که (پنجشنبه، ۲۹ سرطان) منتشر شد، آمده است که “جان بس”، سفیر کنونی ایالات متحده در ترکیه، سفیرتازه امریکا در افغانستان خواهد بود.

به باور آگاهان سیاسی معرفی جان بس بعنوان سفیر جدید امریکا در افغانستان با توجه به تجربه این فرد در آسیا و خاورمیانه, در راستای استراتژی جدید امریکا در افغانستان است.

آقای بس که از سال ۱۹۸۸ وارد کادر دیپلماتیک امریکا شده، در عراق و سوریه و نیز جنوب آسیا از سال ۲۰۰۱ تا کنون فعالیت کرده است.

امریکا در حال حاضر بیشتر از ۸ هزار نیروی نظامی در افغانستان دارد.

جان نیکلسون، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان، پیشتر گفته بود برای موفقیت ماموریت در افغانستان، شمار نیروهای امریکایی باید افزایش یابد.

آقای بس تاکنون در چندیدن ماموریت خارج از امریکا حضور داشته است. او پیشتر سفیر امریکا در گرجستان و دستیار ویژه جان کری، وزیر پیشین خارجه امریکا، بوده است.

گفته می شود نامزد شدن وی به حیث سفیر امریکا در افغانستان گام نخست در اعلام راهبرد تازۀ واشنگتن دربارۀ افغانستان است.

 به گفته آگاهان سیاسی به نظر می‌رسد که تجربه و توان «جان بس» که نزد وزارت خارجه امریکا به اثبات رسیده است، نقش مهمی در انتصاب وی به این سمت داشته است.
به نوشته نیویورک تایمز وی در حل بحران‌های دیپلماتیک تجربه کافی دارد. در سال ۲۰۱۴ زمانی که روابط ترکیه و آنکارا به علت اظهارات جو بایدن معاون رئیس جمهور وقت امریکا مخدوش شده بود، جان بس به عنوان سفیر به این کشور اعزام شد تا این روابط را ترمیم کند.

می‌توان گمانه‌زنی کرد که انتصاب این دیپلمات کهنه‌کار با دو هدف صورت گرفته است. نخست از تجربه وی در حل بحران پیچیده افغانستان به نفع امریکا استفاده خواهد شد و دیگر این که با استفاده از تجربه و سابقه کار وی به ویژه در ترکیه، عراق و سوریه، در رقابت قدرت‌های بزرگ در افغانستان استفاده می‌شود.

 

 

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=4959