سناتوران خواهان توزیع هرچه زودتر شناسنامه‌های الکترونیکی شدند

سناتورها در مجلس سنا از رهبران حکومت وحدت ملی می‌خواهند که هرچه زودتر روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی را آغاز کنند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ اعضای مجلس سنا ضمن انتقاد از تاخیر در آغاز روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی می‌گویند که رییس جمهور و رییس اجرایی باید وقت بگذارند و با اخذ شناسنامه الکترونیکی این روند را آغاز کنند.

جمعه الدین گیانوال یک عضو مجلس گفت که رییس جمهور فرصت ندارد تا با اخذ شناسنامه‌های الکترونیکی این روند را آغاز کند.

آقای گیانوال گفت: “خواهش ما این است که رییس جمهور هرچه زودتر روند توزیع تذکره‌های الکترونیکی را آغاز کند”.

رحمت الله اچکزی دیگر عضو مجلس سنا نیز گفت: “بهانه رییس جمهور در مورد آغاز شناسنامه‌های الکترونیکی که گویا وقت ندارد تا تذکره بگیرد و این روند را آغاز کند قابل قبول نیست”.

آقای اچکزی افزود، گرفتن شناسنامه الکترونیکی از سوی رییس جمهور فقط ۱۰ دقیقه زمان می برد و اگر رییس جمهور ۱۰ دقیقه برای اخذ شناسنامه وقت نمی گذارد سوال بر انگیز است.

پس از فیصله کمیته مختلط دو مجلس در مورد قانون ثبت احوال نفوس که بر بنیاد آن روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی آغاز می شود، دو مجلس وارد مرحله تازه ای از اختلافات بر سر این قانون شده است.

برخی نمایندگان مجلس می‌گویند که کمیته مختلط بر خلاف ماده صدم قانون اساسی در غیاب چهار عضو هیات مجلس در مورد قانون ثبت احوال نفوس تصمیم گرفته است و همچنین این فیصله برخلاف اراده قبلی مجلس نمایندگان می باشد و پذیرفتنی نیست.

اما؛ سناتوران فیصله کمیته مختلط را قانونی عنوان کرده و تاکید کرده که فیصله این کمیته در مورد قانون ثبت احوال نفوس نهایی است و اعتراضی در آن وجود ندارد.

نجیبه حسینی یک عضو مجلس سنا در مورد اعتراض نمایندگان بر فیصله کمیته مختلط گفت: “برخی نمایندگان می‌گویند که فیصله کمیته مختلط به دلیل عدم حضور ۴ عضو هیات مجلس نمایندگان بر خلاف ماده صدم قانون اساسی است؛ اما در ۱۳ سال گذشته اکثر نشست‌های کمیته مختلط روی موارد مختلط همه اعضای این کمیته حضور نداشته اند؛ گرچه مساوی معرفی شده ولی براساس اکثریت اعضای دو هیات تصمیم گرفته شده است”.

خانم حسینی گفت که اگر این طور باشد چرا نمایندگان در موارد دیگر فیصله های کمیته مختلط اعتراض نکرده اند.

او یاد آور شد که نشست کمیته‌های مختلط در ۱۳ سال گذشته فقط یک یا دو درصد کامل بوده است.

فضل هادی مسلم یار رییس مجلس سنا نیز گفت که ۹۹ درصد نشست های قبلی کمیته مختلط با اشتراک حد اکثر اعضای دو هیات برگزار شده و موضوع فیصله کمیته مختلط در مورد قانون ثبت احوال نفوس نیز بر همین اساس نهایی است.

آقای مسلم یار نیز از حکومت خواست که قانون ثبت احوال نفوس نهایی است و هرچه زودتر روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی را آغاز کند.

این در حالی است که از چندین سال به این طرف روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی به دلایل مشکلات سیاسی آغاز نشده است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=17535