رییس جمهور با رییس ستاد ارتش امریکا دیدار کرد

اشرف غنی دنفورد

رئیس جمهور غنی با جنرال جوزف دنفورد، رییس ستاد ارتش امریکا در ارگ ریاست جمهوری دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری صنا ، در یک بیانیه ارگ ریاست جمهوری آمده است که در این دیدار، رییس جمهور از امریکا و کشورهای عضو ناتو به ‌خاطر تعهدات دوام‌دار برای تأمین امنیت افغانستان و هم‌چنان خدمات دنفورد در کشور، تشکر کرد.

سفر دنفورد به افغانستان آخرین مرحله از ارزیابی های امریکا و گفت‌وگوهای مقامات این کشور با فرماندهان نظامی در امریکا و همچنین مقامات بلندپایه حکومت افغانستان به شمار می رود.

در بیانیه ارگ ریاست جمهوری آمده است که جنرال جوزف دنفورد، در جریان دیدارهایش، وضعیت را به‌طور همه‌جانبه ارزیابی و بر اساس آن پیشنهادات خود را برای افزایش نیروها به ‌منظور آموزش، مشوره‌دهی و همکاری با نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان ارائه خواهد کرد.

از سوی دیگر، در حالی که بحث اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان، از محورهای اصلی نشست وزرای دفاع ناتو در روز پنج شنبه(۸ سرطان) است، دبیرکل ناتو می گوید که در این نشست، برخی از کشورهای عضو این سازمان میزان افزایش نیروهای شان را اعلام می کنند.

ینس استولتنبرگ که بعد از ظهر امروز و یک روز پیش از برگزاری نشست وزرای دفاع ناتو، در مقر این سازمان با خبرنگاران صحبت می کرد، خاطرنشان کرد که همه‌ اعضای ناتو توافق نظر دارند که حضور نظامی‌شان را در افغانستان نگهدارند.

به گفته وی، برخی از کشورهای عضو، سهم حضورشان در افغانستان را فردا در بروکسل اعلام می‌کنند، ولی آن شمار، رقم نهایی نخواهد بود.

حدود یک ماه پیش وزارت دفاع استرالیا اعلام کرد که در پی درخواست رسمی امریکا از این کشور، تصمیم گرفته است که ۳۰ مشاور نظامی به افغانستان بفرستد که با این حساب شمار نظامیان استرالیایی در افغانستان، به ۳۰۰ تن خواهد رسید.

با این وجود، دبیرکل ناتو تصریح کرد که ناتو تصمیم ندارد به مأموریت جنگی‌اش در افغانستان برگردد و حضورش “به هدف آموزش و مشورت‌دهی نظامیان افغانستان” خواهد بود.

به گفته‌ی وی، این سازمان توانسته است که نیروهای نظامی افغانستان را آموزش بدهد و اکنون آنان توانایی تامین امنیت کشور را دارند.

او همچنین گفت که ناتو در نشست فردا در مورد آینده‌ی مأموریتش در افغانستان و این که چگونه متحدانش کمک می‌کنند تا افغانستان دوباره به پناهگاه امن هراس‌افگنان مبدل نشود، تصمیم می‌گیرد.

ینس استولتنبرگ با تأکید دوباره به کمک مالی به نیروهای نظامی افغانستان تا سال ۲۰۲۰ میلادی، افزود که ناتو نیروهای هوایی افغانستان را تقویت می‌کند و خلبانان این بخش را آموزش می‌دهد. همچنین ناتو نیروهای نظامی افغانستان را برای مبارزه با گروه طالبان و هراس‌افگنی آموزش می‌دهند. به گفته‌ی او، نیروهای نظامی افغان توانایی‌شان را در تأمین امنیت کشور ثابت کرده‌اند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=3463